Ελλάδα-Μολδαβία 2-0: Σβηστά στην κορυφή με Μπακασέτα, Μάνταλο (video+photos)

Η Εθνική μας ομάδας χωρίς να είναι θελκτική νίκησε 2-0 στο ΟΑΚΑ, πέτυχε τη δεύτερη νίκη στον όμιλο και παραμένει στην πρώτη θέση. Απέκρουσε πέναλτι ο Βλαχοδήμος στο 89' κι ενώ έπαιζαν με εννέα οι Μολδαβοί! Δύο δοκάρια και μία ακόμα φάση σε 25' λεπτά ο Φορτούνης.

Η Ελλάδα ήταν υποχρεωμένη να νικήσει την Μολδαβία στο ΟΑΚΑ. Η Εθνική μας ομάδα έπαιζε για πρώτη φορά εντός έδρας για τον τρίτο όμιλο της τρίτης κατηγορίας του Nations League και απέναντί της είχε την ουραγό Μολδαβία, η οποία είχε έναν βαθμό σε δύο ματς.

Κάθε άλλο αποτέλεσμα θα ήταν αυτοκτονία. Οι διεθνείς, λοιπόν, δεν εντυπωσίασαν, αλλά το καθήκον τους το έκαναν. Έπαιξαν στο ρελαντί κι ένα πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και παράλληλα αποβολή των φιλοξενούμενων, άνοιξε τον δρόμο για τη νίκη με 2-0, με σκόρερ τους Μπακασέτα, Μάνταλο.

Ο πρώτος πέτυχε το 1-0 και δημιούργησε το δεύτερο. Ήταν από τους παίκτες που ξεχώρισαν σε μία γενικά μετριότατη εμφάνιση. Το αν οι διεθνείς έκαναν συντήρηση δυνάμεων για το ματς της Τετάρτης με το Κόσοβο ή αυτή η εικόνα είναι ένα καμπανάκι, θα φανεί. Το αρνητικό είναι ότι η Σλοβενία που είναι ισόβαθμη με την Εθνική μας, πέρασε κι αυτή νικηφόρα από το Κόσοβο.