ΑΕΚ – Αστέρας Τρίπολης 2-2: «Έλαμψε» ο Σιμάνσκι, έσωσε τους «κιτρινόμαυρους»

Ο εξαιρετικός Αστέρας Τρίπολης προηγήθηκε 2-0, αλλά με δύο γκολ του Πολωνού μέσου, η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 2-2 κι απέφυγε την ήττα στο ΟΑΚΑ.

Για ακόμα ένα παιχνίδι η άμυνα των «κιτρινόμαυρων» πελαγοδρομούσε κι ό,τι πήγαινε μέσα... έγραφε! Η εξαιρετική στο πρώτο μισάωρο ομάδα της Τρίπολης, το εκμεταλλεύτηκε και προηγήθηκε 2-0, φέρνοντας τους γηπεδούχους με την πλάτη στον τοίχο.

Ο Ντάμιαν Σιμάνσκι, όμως, ήταν εξαιρετικός, για την ακρίβεια ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου κι αυτός που τελικά έσωσε την ΑΕΚ από ακόμα μια εντός έδρας νίκη. Ο Πολωνός μέσος σκόραρε δύο τέρματα κι είχε ακόμα ένα δοκάρι.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν γυρίσει και πλήρως το ματς, αλλά έχασαν απίστευτες ευκαιρίες τόσο στο 74', όσο και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Κάπως έτσι ο Αστέρας έμεινε για όγδοο συνεχόμενο ματς αήττητο, μετρώντας έξι νίκες και δύο ισοπαλίες.