ΝΠΣ Βόλος-Ολυμπιακός 1-2: Απόδραση με Εμβιλά και… VAR (pics+vids)

ΝΠΣ Βόλος-Ολυμπιακός: Οι «ερυθρόλευκοι» επέστρεψαν στις νίκες στην Super League, παίρνοντας το «διπλό» 2-1 στο Πανθεσσαλικό, χάρις σε τέρμα του Γιαν Εμβιλά στο 81ο λεπτό, ένα γκολ που… υποδείχθηκε με τη βοήθεια του VAR.

Το «συγκρότημα» του Πέδρο Μαρτίνς μετρούσε μία ήττα και μία ισοπαλία τις προηγούμενες δύο αγωνιστικές, αλλά και μία πρόκριση στους «16» του Europa League και κόντρα στον Βόλο ήθελε να επιστρέψει στις νίκες και να αυξήσει και πάλι τη διαφορά από τη δεύτερη θέση.

Ο Κώστας Φορτούνης μόλις στο 4ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους Πειραιώτες, αλλά για μία ακόμα φορά, η άμυνα των Νταμπλούχων «πληγώθηκε» από μία στημένη φάση.

Στο 10’ ο Γκρίλο έφερε το ματς στα ίσια (1-1), ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» μετά κόπων και… βασάνων κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και το «τρίποντο» χάρις σε τέρμα του Γιαν Εμβιλά στο 81’.

Μάλιστα, η συγκεκριμένη φάση εξετάστηκε από το VAR καθώς την στιγμή του σουτ από τον Γάλλο μέσο, ο Αχμέντ Χασάν όντας σε θέση οφσάιντ, έκανε προσπάθεια για να αποφύγει την μπάλα.