Ολυμπιακός - Νέφτσι Μπακού 1-0: Άντεξε και πήρε τη νίκη (photos+videos)

Ολυμπιακός - Νέφτσι Μπακού: Το πρώτο… βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση έκαναν οι «ερυθρόλευκοι» επικρατώντας έστω και δύσκολα 1-0 των Αζέρων, παίζοντας για σχεδόν μισό ημίχρονο με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Καμαρά.

Οι Πρωταθλητές Ελλάδας πέτυχαν τον πρώτο στόχο που είχαν, ήτοι να πάρουν την πρώτη νίκη στις «μάχες» με την Νέφτσι Μπακού, χάρις στο εξαιρετικό τέρμα του Μαντί Καμαρά στο πρώτο ημίχρονο. Ωστόσο, ο Αφρικανός άφησε την ομάδα του με παίκτη λιγότερο στο 43ο λεπτό, λόγω σκληρού μαρκαρίσματος στον Αλασκάροφ.

Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου για να φτάσουν στην ισοφάριση, όμως δεν ήταν σωστοί στην τελική ενέργεια και από το 63ο λεπτό, όπου ο Τσελίκ αποβλήθηκε με απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα στον Ρέαμπτσιουκ, έδειξαν ανήμποροι να προκαλέσουν σημαντικά προβλήματα στην άμυνα του Ολυμπιακού.

Η είσοδος των Βρουσάι και Αγκιούμπου Καμαρά έδωσε άλλη… πνοή στην μεσοεπιθετική γραμμή των Πρωταθλητών Ελλάδας, όμως, δεν κατάφεραν να σημειώσουν ένα δεύτερο τέρμα, με αποτέλεσμα να πάρουν τη νίκη 1-0 και να κάνουν το πρώτο… βήμα για την πρόκριση στον γ’ προκριματικό του Champions League.