Ολυμπιακός-Αντβέρπ 2-1: Μπήκε με το… δεξί από το αριστερό του Ρέαμπτσιουκ (photos+videos)

Ολυμπιακός-Αντβέρπ: Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις τους στο Europa League καθώς επιβλήθηκαν 2-1 των Βέλγων, χάρις σε τρομερό τέρμα του Όλεγκ Ρέαμπτσιουκ τρία λεπτά πριν το φινάλε.

Το εξαιρετικό γκολ του Μολδαβού αμυντικού με σουτ μέσα από την περιοχή ήταν αυτό που έκρινε το… δράμα στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Οι Πρωταθλητές Ελλάδας είχαν πάρει προβάδισμα στο 52’ με τον Ελ Αραμπί, ο Σαμάτα στο 74’ έφερε το ματς στα ίσια, αλλά στο 87’ ο Ρέαμπτσιουκ διαμόρφωσε το τελικό 2-1, με το οποίο έδωσε την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να ξεκινήσει με το… δεξί τις υποχρεώσεις του στον Δ’ όμιλο του Europa League.

Μάλιστα, το «συγκρότημα» του Πέδρο Μαρτίνς φιγουράρει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, εκμεταλλευόμενο την ισοπαλία 1-1 της Φενέρμπαχτσε στην Φρανκφούρτη κόντρα στην Άιντραχτ, έπειτα από χαμένο πέναλτι του Δημήτρη Πέλκα στις καθυστερήσεις.

Την επόμενη αγωνιστική, ο Ολυμπιακός ταξιδεύει στην Κωνσταντινούπολη για το ματς με τα «καναρίνια», ενώ οι Βέλγοι θα υποδεχθούν τους Γερμανούς.