Προκριματικά Euro 2020: Ο Σουλτς λύτρωσε τους Γερμανούς

Newsroom Newsroom

Όσα έγιναν στα παιχνίδια της Κυριακής για τη 2η αγωνιστική των προκριματικών.

Η ρήση του Λίνεκερ «Στο τέλος κερδίζουν οι Γερμανοί» βρήκε πάλι εφαρμογή στο παιχνίδι των «πάντσερ» στο Άμστερνταμ, καθώς επικράτησαν 3-2 της Ολλανίας.

Το ωραιότερο έως τώρα ματς των προκριματικών του EURO 2020 έγινε το βράδυ της Κυριακής (24/03) στην «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα» του Άμστερνταμ. Η Ολλανδία ήταν η ομάδα που κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο (ιδιαίτερα στην επανάληψη), αλλά στο φινάλε η Γερμανία ήταν αυτή που πανηγύρισε με το γκολ του Σουλτς στο 90΄. Τα «πάντσερ» πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων στο πρώτο 45λεπτο, αλλά οι «οράνιε» απάντησαν με ισάριθμα στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Μέμφις Ντεπάι της Λιόν με το γκολ της ισοφάρισης που πέτυχε έφτασε τα 7 στα 5 τελευταία εντός έδρας ματς των Ολλανδών. Τα έξι τέρματα που είχε πετύχει νωρίτερα με την φανέλα της εθνικής ήταν όλα μακριά από την χώρα του.