ΣΠΟΡ

Δεν άντεξε η Σάκκαρη - Αποκλείστηκε και έμεινε εκτός τελικού στο Σαν Χοσέ

AP Photo

Στα ημιτελικά σταμάτησε η πορεία της Μαρίας Σάκκαρη, στο τουρνουά 876.183 δολαρίων που φιλοξενείται στο Σαν Χοσέ της Καλιφόρνια.

Η Ελληνίδα τενίστρια, Νο 30 στην παγκόσμια κατάταξη, στον αγώνα που έδινε την πρόκριση στον τελικό του τουρνουά, γνώρισε την ήττα με 7/6 (5), 6/2 από την Κινέζα Σαισάι Ζενγκ (Νο 55).

Η Σάκκαρη στο πρώτο σετ βρέθηκε να προηγείται 4-3 και 6-5 γκέιμ, όμως το ματς έφτασε στο τάι μπρέικ όπου εκεί η Κινέζα αντίπαλό της πήρε προβάδισμα 5-3, 6-4 κι εντέλει 7-5, φτάνοντας έτσι στην κατάκτησή του.

Στο δεύτερο σετ, το ένα μπρέικ διαδεχόταν το άλλο στα έξι πρώτα γκέιμ (με εξαίρεση το τρίτο), με την Σάκκαρη να χάνει και τα τέσσερα που είχε το σερβίς!

Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο Newsbomb.gr

Η Ζενγκ πιο ψύχραιμη στα κρίσιμα σημεία, πήρε τελικά το σετ με 6-2 και τη νίκη (μετά από μία ώρα και 56 λεπτά) που την έφερε στον τελικό της διοργάνωσης.