ΣΠΟΡ

Ολυμπιακοί Αγώνες: Ώρα μεταλλίου για Πετρούνια, Τεντόγλου! Το πρόγραμμα της Ελλάδας τη Δευτέρα (2/8)

Ολυμπιακοί Αγώνες Olympic Games

Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Δείτε ποιοι Έλληνες θα αγωνιστούν τη Δευτέρα (2/8) στο πλαίσιο της ενδέκατης ημέρας της μεγάλης γιορτής του αθλητισμού στο Τόκιο.

Ημέρα... μεταλλίων μπορεί να εξελιχθεί η αυριανή για την Ελλάδα, με τους Λευτέρη Πετρούνια και Μίλτο Τεντόγλου, οι οποίοι είναι μέλη της Stoiximan Tokyo Team, να διεκδικούν την κορυφή σε κρίκους και μήκος.

Ο «άρχοντας των κρίκων» προκρίθηκε στον τελικό με την υψηλότερη βαθμολογία (15,333 β.) και θα επιδιώξει να διατηρήσει τον Ολυμπιακό τίτλο, κάτι που δεν έχει συμβεί στο συγκεκριμένο αγώνισμα της ενόργανης γυμναστικής από το 1972.

Ο κορυφαίος άλτης του μήκους φέτος στον κόσμο έπιασε το όριο με άλμα στα 8.22μ. στην πρώτη του προσπάθεια κι επιβεβαίωσε την κλάση του, δείχνοντας ότι είναι σε εξαιρετική κατάσταση.

Η Εθνική Ομάδα υδατοσφαίρισης ανδρών θα αγωνιστεί κόντρα στις ΗΠΑ με στόχο ακόμη μία νίκη που θα την φέρει στην πρώτη θέση του Α’ ομίλου, ενώ στην ιστιοπλοΐα συνεχίζουν τους αγώνες τους οι Μάντης/Καγιαλής και Τσουλφά/Σπανάκη στα 470 ανδρών και γυναικών αντίστοιχα.

Στο στίβο πλην του Τεντόγλου αγωνίζονται και οι Αναστασάκης Φραντζεσκάκης στον προκριματικό της σφυροβολίας ανδρών, η Ραφαέλ Σπανουδάκη στα 200μ. γυναικών και οι Κατερίνα Στεφανίδη, Νικόλ Κυριακοπούλου και Ελένη Πόλακ στον προκριματικό του επί κοντώ γυναικών. Τέλος στην καλλιτεχνική κολύμβηση θα ξεκινήσουν τον προκριματικό στο ντουέτο ελεύθερου προγράμματος, οι Πλατανιώτη και Παπάζολου.

ΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΤΗΣ 11ης ΗΜΕΡΑΣ

ΔΕΥΤΕΡΑ 2 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ

ΣΤΙΒΟΣ

Olympic Stadium

-Σφυροβολία ανδρών/προκριματικός (03:00): Μιχάλης Αναστασάκης, Χρήστος Φραντζεσκάκης

-Μήκος ανδρών: Τελικός (04:20): Μίλτος Τεντόγλου

-200μ. γυναικών: Προκριματικός γύρος (04:30-05:18): Ραφαέλα Σπανουδάκη

-Επί κοντώ γυναικών: Προκριματικός γύρος (13:20)- Κατερίνα Στεφανίδη, Νικόλ Κυριακοπούλου, Ελένη Πόλακ

-200μ. γυναικών: Ημιτελικοί (13:25-13:39): Ραφαέλα Σπανουδάκη (εφόσον προκριθεί)

ΕΝΟΡΓΑΝΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

Ariake Gymnastics Centre - Rings

-Τελικός κρίκων ανδρών (11:00): Λευτέρης Πετρούνιας

ΠΟΛΟ

Tatsumi Water Polo Centre

-Αγώνας A’ ομίλου (05:30): Ελλάδα - ΗΠΑ

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Tokyo Aquatics Centre

-Ντουέτο ελεύθερο πρόγραμμα/προκριματικός (13:30): Ευαγγελία Πλατανιώτη, Εβελίνα Παπάζογλου

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Fujisawa

-470 ανδρών: Ιστιοδρομίες 9-10 (08:35): Παναγιώτης Μάντης - Παύλος Καγιαλής

Enoshima

-470 γυναικών: Ιστιοδρομίες 9-10 (06:05): Αιμιλία Τσουλφά - Αριάδνη Σπανάκη

Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο Newsbomb.gr.

Διαβάστε επίσης:

Φωτιά στην Αχαΐα: Ολονύχτια μάχη με τις φλόγες - Κάηκαν σπίτια, 16 άτομα τραυματίστηκαν