Formula 1: Νικητής στο Sprint Race ο Μπότας αλλά poleman ο Φερστάπεν - Έμεινε πίσω ο Χάμιλτον (pics)

Formula 1

Formula 1: Ο Βάλτερι Μπότας ήταν ο νικητής στο Sprint Race του Grand Prix της Ιταλίας, αλλά αυτός που θα ξεκινήσει στην pole position στον αγώνα της Κυριακής (12/9) θα είναι ο Μαξ Φερστάπεν.

Στο δεύτερο sprint race, το οποίο διεξήχθη στη Μόντσα, νικητής αναδείχθηκε ο Φινλανδός πιλότος της Mercedes, ωστόσο η τιμωρία που του επιβλήθηκε του στερεί την pole position.

Ο Mπότας τερμάτισε μπροστά από τον Μαξ Φερστάπεν, ο οποίος, όμως, θα ξεκινήσει πρώτος στον αυριανό αγώνα. Ο λόγος είναι ότι ο πιλότος της Mercedes άλλαξε κινητήρα κι ως εκ τούτου θα μπει από την τελευταία θέση. Κάπως ετσι η Red Bull θα βρίσκεται στην pole position στη Μόντσα για πρώτη φορά μετά το 2013.

Πίσω από τον πρωτοπόρο της γενικής κατάταξης Ολλανδό θα βρίσκονται οι δύο McLaren των Ρικιάρντο και Νόρις, ενώ ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής, Λιούις Χάμιλτον βρέθηκε αρκετά πίσω, αλλά κέρδισε μια θέση και θα ξεκινήσει από την τέταρτη θεση. Την πρώτη δεκάδα συμπληρώνουν οι Λεκλέρκ, Σάινθ, Τζιοβινάτσι, Πέρεθ, Στρολ και Αλόνσο.

Μετά το σοβαρό ατύχημα του Κάρλος Σάινθ στα ελεύθερα δοκιμαστικά, δεν έλειψαν τα απρόοπτα και στο sprint race, καθώς ο Πιερ Γκασλί κατέληξε στην αμμοπαγίδα μετά από επαφή και χρειάστηκε να ενεργοποιηθεί το αυτοκίνητο ασφαλείας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα...

Οι οδηγοί στην εκκίνηση του αυριανού Grand Prix της Μόντσα θα παραταχθούν ως εξής: