Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα τυφλών 5Χ5: Τελικός και άνοδος για την Ελλάδα (video)

Εθνική Τυφλών
eaom-amea.gr

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα τυφλών 5Χ5: Σπουδαία επιτυχία για την Ελλάδα, η οποία κέρδισε την άνοδο στην Α’ κατηγορία.

Η Εθνική εξασφάλισε την παρουσία της στον τελικό της Β’ κατηγορίας και παράλληλα εξασφάλισε την άνοδο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Α’ κατηγορίας που θα γίνει το 2022.

Η ομάδα του Παναγιώτη Στεφανίδη νίκησε 1-0 επί της Πολωνίας και πήρε ένα από τα δύο εισιτήρια. Το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε ο Δήμος Ζαχαρός, έξι λεπτά πριν την ολοκλήρωση του δεύτερου ημιχρόνου.

Στον άλλο αγώνα της 2ης ημέρας, η Ρουμανία συνέτριψε 12-0 την Αλβανία. Ελλάδα και Ρουμανία θα βρεθούν αντιμέτωπες αύριο (27/9, 15:00).