ΣΠΟΡ

ΑΕΚ – Ολυμπιακός 26-29: «Break» στην παράταση για τους «ερυθρόλευκους» - Τα highlights του Game 1

AEK - Ολυμπιακός
Intime

ΑΕΚ – Ολυμπιακός: Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν στην παράταση την «Ένωση» με 29-26 (21-21κ.α.) κι έκαναν το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος στη Handball Premier.

Μετά από μια τρομερή αναμέτρηση, ο Ολυμπιακός έκανε το «break» στο Game 1 και το πρώτο βήμα για την επιστροφή στην κορυφή, μετά από τρία χρόνια.

Η ομάδα του Πειραιά ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά η ΑΕΚ, έχοντας τη συμπαράσταση του κόσμου της, επέστρεψε από το 15-20 κι έστειλαν το ματς στην παράταση (21-21).

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την ευκαιρία να πάρουν το ματς σε «νεκρό» χρόνο, αλλά ο Μοντόρο έστειλε την μπάλα άουτ. Αυτό, πάντως, δεν τους επηρέασε, καθώς ήταν καλύτεροι στα δύο έξτρα πεντάλεπτα και πήραν δίκαια τη νίκη.

Στο 38ο λεπτό, η αναμέτρηση οδηγήθηκε σε προσωρινή διακοπή, λόγω έντασης που προκλήθηκε κι είχε ως αποτέλεσμα τα μέλη των φιλοξενούμενων να αποχωρήσουν στα αποδυτήρια.

Οι δύο ομάδες ανανεώνουν το ραντεβού τους για το απόγευμα της Τρίτης (10/5) και πάλι στο κλειστό γυμναστήριο Κανήθου - Χαλκίδας «Τάσος Καμπούρης», το οποίο θα φιλοξενήσει όλους τους αγώνες. Αυτή τη φορά, όμως, τυπικά γηπεδούχος θα είναι ο Ολυμπιακός, κάτι που σημαίνει ότι θα έχει και την συμπαράσταση του κόσμου του.

Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος,
Δίλεπτα: 2-7
Πέναλτι: 6/8 – 1/1
Τα πεντάλεπτα: 1-2, 4-6, 7-8, 7-10, 8-11, 10-12 (ημχ.) 11-14, 13-15, 15-17, 15-20, 19-20, 21-21 (κ.α.), 23-25, 26-29 (παρ.)
ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Aραμπατζής 3, Στεφάνοβιτς, Τζηράς 4, Σεβέλεφ, Νικολαΐδης, Άντζελιτς, Μυλωνάς 7, Ηλιόπουλος, Μπουκοβίνας, Πλάθα, Μόγια 3, Κοτσιώνης, Παπαδιονυσίου, Ουγκάλντε 2, Καλόμοιρος, Κεδέρης 7.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 1, Μπούντιτς, Κανδύλας, Μπάγιος 1, Παπαδόπουλος 2, Δομπρής 6, Δεληχρήστος, Αραπακόπουλος 1, Πασσιάς 2, Μοντόρο 5, Σλαβούλιτσα 4, Μιχαηλίδης, Οστρούσκο 6, Μπάουερ.