Roland Garros: Προκρίθηκε η Γραμματικοπούλου, «άγγιξε» μεγάλη ανατροπή η Παπαμιχαήλ

Roland Garros: Η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου προκρίθηκε στον δεύτερο προκριματικό γύρο του major του Παρισιού, κάτι που δεν κατάφερε να πράξει η Δεσποινα Παπαμιχαήλ.

Η Γραμματικοπούλου επικράτησε 2-0 σετ (6-4, 6-1) της Βαλέρια Σάβινικ και διατήρησε τη θετική παράδοση που τη θέλει να μη χάνει ποτέ στον πρώτο προκριματικό.

Το Νο186 του κόσμου χρειάστηκε 77 λεπτά για να κερδίσει τη Ρωσίδα αντίπαλο της, δείχνοντας ψυχραιμία στα κρίσιμα σημεία του αγώνα. Στην επόμενη φάση, η Γραμματικοπούλου θα τεθεί αντιμέτωπη τη νικήτρια του αγώνα ανάμεσα στη Βιτάλια Ντιατσένκο και Ιζαμπέλα Σινίκοβα.

Η Δέσποινα Παπαμιχαήλ, από την άλλη, μολονότι έδωσε μεγάλη μάχη κόντρα στην Ισαλίν Μποναβεντούρ ηττήθηκε με 2-1 σετ (1-6, 6-3, 6(4)-7(10)). Η Ελληνίδα τενίστρια έφτασε δύο πόντους μακριά από μια τρομερή ανατροπή, καθώς μολονότι έχασε με 6-1 το πρώτο σετ και στο δεύτερο βρέθηκε πίσω με 1-3, όχι μόνο ισοφάρισε σε 1-1, αλλά στο τρίτο προηγήθηκε με 5-3. Τελικά, λύγισε στο tie-break με 10-4.

Στέφανος Τσιτσιπάς: Διακοπές στην Ελλάδα πριν από το Roland Garros (photo)