ΣΠΟΡ

Roland Garros: Μια νίκη μακριά από το να γράψει ιστορία στο Παρίσι η Γραμματικοπούλου

Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου
AP Images

Roland Garros: Η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου είναι έτοιμη να γράψει ιστορία στο major τουρνουά Παρισιού, καθώς απέχει μια νίκη από το κυρίως ταμπλό.

Η 25χρονη τενίστρια επικράτησε 2-1 σετ (2-6, 6-0, 6-3) της Ιζαμπέλα Σινίκοβα και προκρίθηκε στον τρίτο προκριματικό γύρο του Roland Garros.

Τελευταίο εμπόδιο πριν το κυρίως ταμπλό, θα είναι η 30χρονη Αμερικανίδα, Κριστίνα ΜακΧέιλ, η οποία έχει βρεθεί μέχρι το Νο35 του κόσμου (τώρα είναι στο Νο229).

Σε περίπτωση που τα καταφέρει η Γραμματικοπούλου θα βρεθεί για πρώτη φορά στον πρώτο γύρο του γαλλικού Grand Slam. Γενικότερα, θα είναι η δεύτερη στην καριέρα της, καθώς τα είχε καταφέρει και στο US Open το 2021.

Όσον αφορά στο σημερινό ματς, η Ελληνίδα αθλήτρια χρειάστηκε να κάνει την ανατροπή, καθώς η Βουλγάρα αντίπαλος της πήρε το πρώτο σετ. Η αντίδραση της Γραμματικοπούλου, όμως, ήταν εντυπωσιακή καθώς πήρε το δεύτερο σετ χωρίς να χάσει σετ (6-0) και το τρίτο με 6-3, για να πάρει την πρόκριση μετά από μια ώρα και 52 λεπτά.

Στέφανος Τσιτσιπάς: Νέο «χτύπημα» στο Twitter – «Αυτά πρέπει να διδάσκονται στα σχολεία»