Wimbledon: Γράφει ιστορία ο Κάμερον Νόρι – Ο τέταρτος Βρετανός που προκρίνεται στους «4»

wimbledon

Wimbledon: Ο Κάμερον Νόρι είναι η μεγάλη ελπίδα των Βρετανών να δουν ένα δικό τους παιδί να κατακτά το Grand Slam του Λονδίνου.

Το Νο9 της παγκόσμιας κατάταξης έγινε ο πρώτος τενίστας της χώρας που θα δώσει το παρών στα ημιτελικά του Wimbledon, μετά τον Άντι Μάρεϊ το 2016.

Ο Νόρι έκαμψε την αντίσταση του Νταβίντ Γκοφάν με 3-2 σετ, μολονότι βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ και πανηγύρισε την πρώτη του παρουσία σε ημιτελική φάση ενός Grand Slam.

Ο 26χρονος αθλητής χρειάστηκε 3 ώρες και 31 λεπτά για να πάρει τη νίκη με 3-6, 7-5, 2-6, 6-3, 7-5. Κάπως έτσι έγινε ο μόλις ο τέταρτος Βρετανός που θα παίξει στους «4», μετά τους Ρότζερ Τέιλορ, Τιμ Χένμαν και Άντι Μάρεϊ.

Για να βρεθεί στον μεγάλο τελικό, βέβαια, θα χρειαστεί υπέρβαση, καθώς επόμενος αντίπαλος του είναι ο κάτοχος 20 Grand Slam τίτλων, Νόβακ Τζόκοβιτς, ο οποίος επέστρεψε από το 0-2 κόντρα στον Γιανίκ Σίνερ.