ΣΠΟΡ

Davis Cup: Δυσκολεύτηκε στην αρχή αλλά έκανε επίδειξη δύναμης ο Τσιτσιπάς - 1-0 η Ελλάδα (vids)

Davis Cup: Προβάδισμα 1-0 πήρε η Ελλάδα απέναντι στον Ισημερινό, μετά τη νίκη 2-0 σετ του Στέφανου Τσιτσιπά έναντι του Αλβάρο Γκιγιέν, στο ματς που άνοιξε την αυλαία στο ΟΑΚΑ.

Παρουσία χιλιάδων θεατών και κυρίως μικρών παιδιών, ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε με 7-5, 6-2 του Αλβάρο Γκιγιέν (Νο 731 στην παγκόσμια κατάταξη), στην πρεμιέρα της αναμέτρησης, για την άνοδο στην Α’ κατηγορία του Davis Cup.

Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή, στην μνήμη των δύο πιλότων της πολεμικής μας αεροπορίας, Στάθη Τσιτλακίδη και Μάριο Μιχαήλ Τουρούτσικα, οι οποίοι έχασαν πρόσφατα την ζωή τους, μετά τη συντριβή του μαχητικού αεροσκάφους στην θαλάσσια περιοχή, ανοικτά της Ανδραβίδας.

Οι αγώνες διεξάγονται στο κλειστό του ΟΑΚΑ και ο Έλληνας τενίστας με το «καλημέρα», έκανε break και προηγήθηκε 2-0.

Όμως στην συνέχεια του αγώνα, ο πρωταθλητής του Ισημερινού, διατήρησε το σερβίς του, μειώνοντας 2-1 και με break ισοφάρισε 2-2, για να αποκτήσει -για πρώτη φορά στο ματς- προβάδισμα 3-2.