ΣΠΟΡ

Μαραθώνιος Αθήνας 2017: Τσελίμο και Τάσσης οι νικητές στα 5χλμ

Με την απόσταση που έχει γίνει συνήθεια για χιλιάδες δρομείς όλων των ηλικιών, τα 5χλμ. Wind, ξεκίνησε η αγωνιστική δραστηριότητα του 35ου ΑΜΑ, που διοργανώνει ο ΣΕΓΑΣ σε συνεργασία με την Περιφέρεια Αττικής, τον Δήμο Αθήνας και Μαραθώνα και με μεγάλο χορηγό τον ΟΠΑΠ.

Λάμψη παγκοσμίου πρωταθλήματος είχα τα 5χλμ. των γυναικών, αφού εκεί ήταν για να τρέξει η Ρόουζ Τσελίμο. Η νικήτρια στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Λονδίνου στο μαραθώνιο κάνοντας κούρσα...προπόνησης, ήταν πρώτη με 16.40 και βελτίωσε το ρεκόρ αγώνων, το οποίο ήταν 17.10.

Η Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και με 17.24, κατέλαβε την δεύτερη θέση και έδειξε πως η προετοιμασία της εξελίσσεται καλά. Εξίσου ενθαρρυντική εμφάνιση πραγματοποίησε και η Ανθή Κυριακοπούλου, που ήταν τρίτη με 17.41.

«Ευχαριστήθηκα τον αγώνα και χάρηκα για ακόμη μια φορά, που έτρεξα στην Αθήνα», είπε η αθλήτρια από το Μπαχρέιν και συμπλήρωσε: «Ήταν μια καλή προπόνηση ενόψει του επόμενου αγώνα μου, στην Ολλανδία».