ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Ο Ζορό «χτύπησε» στο 90’!

Η ΑΕΚ ήταν με μεγάλη νικήτρια στο Ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής με αντίπαλο τον Ολυμπιακό. Σκόρερ ο Ίσμαελ Μπλάνκο στο ...

Η ΑΕΚ ήταν με μεγάλη νικήτρια στο Ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής με αντίπαλο τον Ολυμπιακό. Σκόρερ ο Ίσμαελ Μπλάνκο στο 90ο λεπτό της αναμέτρησης. Μοιραίος παίκτης για τον Ολυμπιακό ο Ντουντού που έχασε πέναλτι ( το 3ο για φέτος ).

Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε στο ντέρμπι με πολλές απουσίες, ενώ πολύ νωρίς ήρθε να προστεθεί και άλλη μία, καθώς ο Ριέρα αποχώρησε με θλάση από το γήπεδο στο 22' και τη θέση του πήρε ο Ιμπαγάσα.
Η ΑΕΚ, χωρίς τον Τζιμπούρ, επιδίωξε στην αρχή να μπει με πάθος, χωρίς να καταφέρει κάτι ιδιαίτερο και σύντομα οι «ερυθρόλευκοι» ισορρόπησαν το παιχνίδι.
Ωστόσο έπρεπε να περάσει περισσότερο από μισή ώρα για να δημιουργηθεί η πρώτη ευκαιρία κι αυτή έγινε στο 32' όταν ο Μιραλάς ξέφυγε μπροστά, όμως επιχείρησε να πλασάρει με λάθος τρόπο τον Αραμπατζή, που μπλόκαρε με ευκολία την μπάλα. Στα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ έγινε πιο απειλητική και στην εκπνοή του ημιχρόνου έχασε τη μεγάλη ευκαιρία, σε σέντρα του Γιάχιτς και κεφαλιά του Λεονάρντο που έφυγε άουτ.

Ο Βαλβέρδε αποφάσισε να κυνηγήσει τη νίκη και έκανε την ομάδα του πιο επιθετική, περνώντας τον Πάντελιτς στη θέση του Φουστέρ. Και λίγο μετά τη συμπλήρωση του δεκαλέπτου (57') ο Ολυμπιακός βρέθηκε πολύ κοντά στο 1-0, όταν ο Λεονάρντο έριξε μέσα στην περιοχή τον Πάντελιτς, ο Σιδηρόπουλος έδωσε αμέσως το πέναλτι, αλλά ο Ντουντού που ανέλαβε να το εκτελέσει έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ.

Το θέμα είναι ότι η ΑΕΚ αδυνατούσε στο β' ημίχρονο να βγει με αξιώσεις μπροστά, αλλά και ο Ολυμπιακός, που διατηρούσε την υπεροχή, έδειχνε επιπολαιότητα στην τελική προσπάθεια. Έτσι κυλούσαν τα λεπτά χωρίς να συμβεί κάτι ουσιαστικό, με εξαίρεση ένα καλό σουτ του Χολέμπας στο 86', που υποχρέωσε τον Αραμπατζή σε δύσκολη επέμβαση.

Τελικά όμως οι γηπεδούχοι «χτύπησαν» την κατάλληλη στιγμή. Ακριβώς στο 90' ο Ντουντού δεν μπόρσε να κόψει τον Ντιόπ, που μπήκε από αριστερά μέσα στην περιοχή, γύρισε στον Μπλάνκο κι αυτός από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, καθώς στις καθυστερήσεις ο Πάντελιτς από πλεονεκτική θέση σούταρε απελπιστικά άουτ.

ΑΕΚ – Ολυμπιακός 1-0