ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Πήγε να σβήσει την κόκκινη με…Μπλάκο

Έμεινε με 10 παίκτες στο 40ο λεπτό λόγο αποβολής του Ντιόπ με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Έβαλε γκολ ο Μπλάνκο στο 85’ ...

Έμεινε με 10 παίκτες στο 40ο λεπτό λόγο αποβολής του Ντιόπ με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Έβαλε γκολ ο Μπλάνκο στο 85’ αλλά ισοφαρίστηκε 4 λεπτά αργότερα με γκολ του Αναστασάκου. Ο λόγος για την ΑΕΚ που έφερε 1-1 στο Περιστέρι, στην αναμέτρηση με τον Ατρομήτου για την 13η ημέρα του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκα.

Με κεκτημένη ταχύτητα από τη μεγάλη νίκη επί του ΠΑΟΚ στην Τούμπα, οι «κυανόλευκοι» του Ατρομήτου μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και κυριάρχησαν σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου.
Απέναντί τους βρήκαν άλλωστε μία ΑΕΚ που έμοιαζε να έχει μείνει στο σπουδαίο ευρωπαϊκό «διπλό» επί της Χάιντουκ Σπλιτ και δεν θύμιζε σε τίποτα απολύτως ομάδα με βλέψεις πρωταθλητισμού. Μόλις στο 2ο λεπτό ο Σαγκανόφσκι αστόχησε από καλή θέση, στο 11΄ ο Σάχα έσωσε την Ένωση στο τετ-α-τετ με τον Καμαρά και στο 21΄ ο Αργεντινός αντέδρασε και πάλι σωστά, αυτή τη φορά σε δυνατό σουτ του Μπρίτο έξω από την περιοχή.

Βλέποντας την κάκιστη εικόνα της ομάδας του, ο Μανόλο Χιμένεθ έκανε την πρώτη του αλλαγή από το 30΄, περνώντας στο παιχνίδι τον Μπερνς αντί του Γκερέιρο. Η κίνηση αυτή δεν άλλαξε όμως τα δεδομένα και ο Ατρόμητος απείλησε εκ νέου στο 35΄, όταν η κεφαλιά του προωθημένου Μπαζίνσκι πέρασε δίπλα από το δοκάρι. Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά για την ΑΕΚ, ήρθε για... κερασάκι στην τούρτα η αποβολή του Ντιόπ, ο οποίος στο 40΄ είδε για δεύτερη φορά την κίτρινη κάρτα, μετά από σκληρό φάουλ στον Καμαρά.

Αν και με δέκα παίκτες, οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν σαφώς βελτιωμένοι μετά την ανάπαυλα, ισορρόπησαν το παιχνίδι και απείλησαν τον Μιχαηλίδη, που στο πρώτο ημίχρονο ήταν... θεατής χωρίς εισιτήριο. Στο 55΄, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο προωθημένος Μανωλάς πήγε να αιφνιδιάσει με εναέριο «τακουνάκι», που έστειλε τη μπάλα να περάσει πάνω από τα δοκάρια, στο 65΄ ο Μιχαηλίδης έδιωξε σε κόρνερ το δυνατό σουτ του Μπλάνκο και στην εξέλιξη της φάσης ο Δέλλας δεν κατάφερε από κοντά να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα. Η ώρα περνούσε, η ποιότητα του παιχνιδιού έπεφτε και όλα έδειχναν ότι το 0-0 θα ήταν το τελικό αποτέλεσμα. Στο 85΄, όμως, ο Μπλάνκο έφυγε στην αντεπίθεση, πρόλαβε τον Μιχαηλίδη που βγήκε πολύ μακριά από την περιοχή, πέρασε τη μπάλα και πρόλαβε και τους αμυντικούς για να στείλει με προβολή την μπάλα στα δίχτυα. Στην... απελπισία του, αφού ο Ατρόμητος έχανε ένα «δικό του» (όπως φαινόταν) ματς, ο Γιώργος Δώνης πέρασε άρον-άρον αλλαγή τον Ηλία Αναστασάκο και αυτός τον δικαίωσε στο 89΄, όταν εκμεταλλεύτηκε την ωραία προσπάθεια και το γύρισμα από αριστερά του Καμαρά και με κοντινό πλασέ «έγραψε» το 1-1.

Ατρόμητος Αθηνών – ΑΕΚ 1-1

Διαιτητής: Σταθόπουλος (Αχαϊας)

Κίτρινες: Σαγκανόφσκι, Τάτος, Μελισσάς - Ντιόπ, Μάκος, Μανωλάς

Κόκκινη: Ντιόπ (40, 2η κίτρινη)

Οι συνθέσεις:

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Δώνης): Μιχαηλίδης, Νάστος, Μελισσάς (87΄ Μελισσάς), Μπαζίνσκι, Νεμπεγλέρας, Ολιβέιρα, Μπρίτο (62΄ Περόνε), Σφακιανάκης, Τάτος (78΄ Φαβάλι), Καμαρά, Σαγκανόφσκι

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Σάχα, Μάκος, Καράμπελας, Μανωλάς, Δέλλας, Γκερέιρο (30΄ Μπερνς), Σκόκο (43΄ Γκέντσογλου), Γιάχιτς, Λεονάρντο (80΄ Λυμπερόπουλος), Ντιόπ, Μπλάνκο