ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Ολυμπιακοί Αγώνες: Πέμπτος τερμάτισε ο Γκολομέεβ - «Ήθελα το μετάλλιο» δήλωσε ο Έλληνας πρωταθλητής

Ολυμπιακοί Αγώνες: Στην 5η θέση  στον τελικό των 50μ. ελεύθερο τερμάτισε ο Έλληνας πρωταθλητής ο Κριστιάν Γκολομέεβ.

Την 5η θέση κατέλαβε στον τελικό των 50μ. ελεύθερο με χρόνο 21.72 ο Κριστιάν Γκολομέεβ στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο με αποτέλεσμα να μείνει εκτός μεταλλίων.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Αμερικανός, Κάλεμπ Ντρέσελ (21.07), ο οποίος ήταν και το μεγάλο φαβορί της κούρσας. Το ασημένιο μετάλλιο πήρε ο Γάλλος Μαναντού (21.55) ενώ το χάλκινο κατέκτησε ο Βραζιλιάνος Φράτους με επίδοση 21.57.

Ο Γκολομέεβ δεν κατάφερε να κατακτήσει μετάλλιο, ωστόσο η πέμπτη θέση σε Ολυμπιακούς Αγώνες είναι μια σπουδαία διάκριση και όλοι οι Έλληνες αισθάνονται υπερήφανοι με την μεγάλη προσπάθεια που έκανε ο Έλληνας πρωταθλητής καθώς είναι η πρώτη φορά που Έλληνας κολυμβητής συμμετείχε σε τελικό κολύμβησης μετά από το 2004 και η 5η θέση (μαζί με τον Σπύρο Γιαννιώτη) η καλύτερη μετά το 1896 για Έλληνες κολυμβητές!

Δείτε στο βίντεο που ακολουθεί τον τελικό των 50μ. ελεύθερο:

Ο Έλληνας πρωταθλητής μετά τον τελικό στις δηλώσεις του αναφέρθηκε στην μεγάλη προσπάθεια, τονίζοντας χαρακτηριστικά:

«Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την παρουσία μου στους Ολυμπιακούς, αλλά ήθελα το μετάλλιο. Δεν ξέρω τι πήγε στραβά, αλλά γενικά είμαι χαρούμενος. Συνεχίζουμε την προσπάθεια και επόμενος στόχος είναι οι επόμενοι Ολυμπιακοί Αγώνες».