ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Η ΑΕΚ χτυπάει 4 φορές. Ο «Ζορό» 2.

Χωρίς να δυσκολευθεί ιδιαίτερα, η ΑΕΚ επικράτησε στο ΟΑΚΑ της Λάρισας με 4-0 και παρέμεινε σε τροχιά Ευρώπης μετά την ολοκλήρωση...

Χωρίς να δυσκολευθεί ιδιαίτερα, η ΑΕΚ επικράτησε στο ΟΑΚΑ της Λάρισας με 4-0 και παρέμεινε σε τροχιά Ευρώπης μετά την ολοκλήρωση της του αγώνα για το πρωτάθλημα ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκα. Ύστερα από αυτή την ήττα η ΑΕΛ «βυθίζεται» στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα,
Το σκορ άνοιξε στο 10` ο Μπλάνκο, ενώ το 2-0 διαμόρφωσε στο 83ο λεπτό ο Λυμπερόπουλος, το 3-0 ο Δέλλας στο 89ο λεπτό και το 4-0 ο Μπλάνκο, δύο λεπτά αργότερα.

Η ΑΕΚ μπήκε πιό δυνατά στον αγώνα από τους «βυσσινί» και προηγήθηκε στην πρώτη αξιόλογη φάση που δημιούργησε. Πιό συγκεκριμένα, στο 10ο λεπτό ο Σκόκο σούταρε, ο Αμπάρης απέκρουσε ασταθώς και ο Μπλάνκο που καραδοκούσε άνοιξε το σκορ. Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο στον χώρο της μεσαίας γραμμής και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι, αφού τόσο οι δικές τους προσπάθειες, όσο και αυτές των φιλοξενούμενων, δεν στέφθηκαν με επιτυχία.

Στο δεύτερο μέρος, η Λάρισα προσπάθησε να αντιδράσει, χωρίς όμως ουσιαστικό αποτέλεσμα, ενώ καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη του ρυθμού του αγώνα, έπαιξε η αποβολή του Κανόμπιο με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 77ο λεπτό. Η μοναδική αξιόλογη φάση των βυσσινή, σημειώθηκε στο 83ο λεπτό, όταν ο Μετίν με εναέριο σουτ μέσα από την περιοχή και ευρισκόμενος σε πλεονεκτική θέση, έστειλε την μπάλα λίγο έξω από την εστία του Σάχα.

Έτσι η ΑΕΚ διατηρώντας την εδαφική υπεροχή, έφτασε σε τρία γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο. Αρχικά και μετά από κόρνερ του Λαγού στο 83`, ο Λυμπερόπουλος έπιασε δυνατή κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Αμπάρη, ενώ έξι λεπτά αργότερα, ο Δέλλας πήρε την μπάλα όντας σε ελεγχόμενη θέση και διαμόρφωσε το 3-0 με κοντινό σουτ για να βάλει το «κερασάκι στην τούρτα» ο Μπλάνκο, στις καθυστερήσεις με προβολή και μετά από προσπάθεια των Λυμπερόπουλου και Λαγού.

ΑΕΚ – Λάρισα 4-0

Διαιτητής: Καλόπουλος (Μακεδονίας)

Κίτρινες : Κανόμπιο, Μάκος, Μανωλάς

Κόκκινες : Κανόμπιο

Συνθέσεις:

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αραμπατζής, Καράμπελας, Μανωλάς, Δέλλας, Γιάχιτς, Μάκος (65` Καφές), Γκέντσογλου, Λεονάρντο (75` Λαγός), Σκόκο (59` Μπερνς), Λυμπερόπουλος, Μπλάνκο.

ΛΑΡΙΣΑ (Κώστας Κατσάρας): Αμπάρης, Βενετίδης, Νταμπίζας, Βούζας (46` Μετίν), Ρομέου (59` Γκέρεμι), Βελάσκο, Κολοβέτσιος, Κανόμπιο, Ιγκλέσιας, Μακίνουα, Μπλάζεκ (65` Αμπουχατζίρα).