Πρόδωσε... τον εαυτό του ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός πλήρωσε τα λάθη του και τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ και σε συνδυασμό με την μεγάλη ευστοχία των παικτών της Μάλαγα γνώρισε την τρίτη του ήττα στο Top-16

Την τρίτη του συνεχόμενη ήττα γνώρισε απόψε ο Παναθηναϊκός στο «Μάρτιν Καρπένα». Οι «πράσινοι» έμοιαζαν να αντέχουν μόνο στο πρώτο ημίχρονο μιας και στην συνέχεια παραδόθηκαν στις ορέξεις της Μάλαγα. Είναι χαρακτηριστικό πως το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με 61-57 και στα τελευταία 10 λεπτά η ομάδα του Πεδουλάκη δέχθηκε 26 πόντους και σκόραρε μόλις 14 με τον Γιόνας Ματσιούλις να πετυχαίνει το τελευταίο καλάθι του αγώνα έξω από την γραμμή των 6,75 και «έγραψε» το τελικό 87-71. Ο Παναθηναϊκός πλήρωσε τα 16 λάθη του, αλλά και τα 13 λιγότερα ριμπάουντ. Το «τριφύλλι» είχε 19, ενώ η Μάλαγα 32, εκ των οποίων τα 14 ήταν επιθετικά. Παράλληλα Μέντλει και Τούλσον έκαναν το παιχνίδι της ζωής τους έχοντας 21 και 20 πόντους αντίστοιχα.