Θριαμβευτική πρόκριση Νικολαΐδη στους Ολυμπιακούς του 2012

Στους Ολυμπιακούς αγώνες του Λονδίνου θα λάβει μέρος ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης...

Στους Ολυμπιακούς αγώνες του Λονδίνου θα λάβει μέρος ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης! Ο δύο φορές αργυρός Ολυμπιονίκης, κέρδισε την πρόκριση στο παγκόσμιο προολυμπιακό τουρνουά, που διεξήχθη στο Μπακού, καθώς κατέκτησε την τρίτη θέση που του έδωσε και το εισιτήριο για την κορυφαία αθλητική διοργάνωση.

Στα +80κ. ο Νικολαΐδης έφτασε πανηγυρικά μέχρι τους «4», όπου είδε τον Νοτιοκορεάτη, Ντονγκ Μιν Τσα, να του κλείνει και πάλι το δρόμο προς την κορυφή, όπως στον τελικό των Ολυμπιακών του Πεκίνο. Ωστόσο, ο Έλληνας πρωταθλητής δεν πτοήθηκε και στην αναμέτρηση για την 3η θέση πείσμωσε, δεν εγκατέλειψε ούτε στιγμή τον αγώνα και στον «ξαφνικό θάνατο» πήρε την πολυπόθητη νίκη.

Η κανονική διάρκεια του «μικρού τελικού» απέναντι στον Κινέζο Ξιάο Λιού ολοκληρώθηκε 4-4, μετά από δυνατές μονομαχίες και χτυπήματα. Ωστόσο, στον «ξαφνικό θάνατο» ο Νικολαΐδης είχε τον τελευταίο λόγο και πήρε πανηγυρικά την 3η θέση και την πρόκριση.