ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ

F1 Grand Prix Αμερικής: Νίκη και τίτλος για τον Hamilton (photos)

Νικητής στον αγώνα των ΗΠΑ (για 43η φορά στην καριέρα του) και Παγκόσμιος Πρωταθλητής για τρίτη φορά στην καριέρα του (και δεύτερη συνεχόμενη) αναδείχθηκε ο Lewis Hamilton, τρεις αγώνες πριν ολοκληρωθεί το παγκόσμιο πρωτάθλημα της Formula 1.

Ο Βρετανός πιλότος της Mercedes AMG GP, νίκησε στο Grand Prix των ΗΠΑ κάτω από πολύ δυσμενείς καιρικές συνθήκες. Δεύτερος τερμάτισε ο συναθλητής του Nico Rosberg ενώ τρίτος ήταν ο Sebastian Vettel (Ferrari).

Ενδεικτικό των δυσκολιών που προέκυψαν λόγω των κακών καιρικών συνθηκών είναι πως μόνο 12 μονοθέσια ολοκλήρωσαν τον αγώνα.

O Hamilton αύξησε από τον δεύτερο στη γενική κατάταξη, Vettel, τη διαφορά στους 76 πόντους, η οποία δεν μπορεί να καλυφθεί στους τρεις εναπομείναντες αγώνες της σεζόν.

Ο Βρετανός με αυτόν τον τίτλο μπαίνει σε ένα ξεχωριστό club οδηγών της Formula 1 όπως οι Senna, Stewart, Lauda, Piquet και Brabham.

Τα Highlights του αγώνα

• Όταν έσβησαν τα κόκκινα φώτα ο Hamilton έφυγε καλύτερα και πέρασε τον Rosberg στην πρώτη στροφή. Εκεί ο Γερμανός βγήκε εκτός πίστας κι έτσι έπεσε στην πέμπτη θέση.
  • Πίσω από τον Hamilton είχε ανέβει ο Kvyat προσπερνώντας τον Ricciardo. Πιο πίσω ο Bottas είχε επαφή και μπήκε για αλλαγή εμπρός πτέρυγας και ελαστικών.
  • Στον έκτο γύρο είχαμε καθεστώς Εικονικού Αυτοκινήτου Ασφαλείας καθώς υπήρχαν αρκετά θραύσματα στην πίστα κι έπρεπε να απομακρυνθούν. Στον επόμενο γύρο η Williams κάλεσε τον Bottas στα pit κι ο Φινλανδός εγκατέλειψε με μηχανικό πρόβλημα.
  • Το VSC έμεινε στην πίστα μέχρι και τον 8ο γύρο, που δόθηκε και κανονική συνέχεια στον αγώνα. Σε αυτό το σημείο ο Rosberg έκανε την επίθεσή του περνώντας και τις δύο Red Bull με αποτέλεσμα να ανέβει δεύτερος πίσω από τον Hamilton.
  • Ο Rosberg είχε μεγάλο πρόβλημα με τη φθορά των εμπρός ελαστικών κι ο Kvyat πίεσε. Ωστόσο έκανε λάθος χάνοντας τη θέση του από τον Ricciardo.
  • Ο Ricciardo στον 16ο γύρο πέρασε και τον Hamilton και πήρε την πρώτη θέση.
  • Παράλληλα πιο πίσω στις θέσεις 6-7-8 είχαμε φοβερή μάχη με τους Vettel-Verstappen-Raikkonen η οποία κράτησε μερικούς γύρους.
  • Ο Hamilton στον 18ο γύρο έχασε τη δεύτερη θέση από τον Rosberg και στον αμέσως επόμενο μπήκε για slick ελαστικά. Ο Βρετανός έβαλε τη μαλακή γόμα και στον αμέσως επόμενο γύρο μπήκαν και οι υπόλοιποι για slick.
  • Ο Raikkonen έχασε τον έλεγχο και βγήκε εκτός πίστας. Είχε επαφή με τις μπαριέρες σπάζοντας την εμπρός πτέρυγα. Κατάφερε να ξεκολλήσει από την αμμοπαγίδα και μπήκε στα pit για νέα πτέρυγα και ελαστικά.
  • Ο πρώτος γύρος με τα slick δεν ήταν καλός ούτε και για τον Hamilton ο οποίος στη μάχη του με τις Red Bull έκανε λάθος κι έχασε έδαφος.
  • Στον 25ο γύρο ο Raikkonen εγκατέλειψε με πρόβλημα στα φρένα.
  • Ο Ericsson αντιμετώπισε προβλήματα ισχύος στη Sauber του κι έμεινε μέσα στην πίστα,. Αυτό έφερε το Αυτοκίνητο Ασφαλείας στην πίστα μηδενίζοντας τις διαφορές. Το SC ήταν υπέρ του Hamilton καθώς βρέθηκε κολλημένος πίσω από τον Rosberg στον 27 ο γύρο
  • Στον 33ο γύρο το SC επέστρεψε στα pit κι ο αγώνας συνεχίστηκε. Ο Rosberg έμεινε πρώτος καθώς ο Hamilton δεν κατάφερε να πιέσει.
  • Η μάχη Ricciardo, Hulkenberg έφερε την επαφή. Αυτή η μάχη έφερε ξανά το Εικονικό Αυτοκίνητο Ασφαλείας, στον 38ο γύρο. Σε εκείνο το σημείο η Mercedes επέλεξε να αλλάξει ελαστικά στον Rosberg βάζοντας φρέσκο σετ μαλακής γόμας. Ο Γερμανός μετά την αλλαγή έπεσε τέταρτος.
  • Στον 44ο γύρο ο Kvyat έχασε τον έλεγχο στο τελευταίο κομμάτι της πίστας πατώντας στο βρεγμένο τεχνητό γρασίδι. Αυτό έστειλε το μονοθέσιο στις μπαριέρες κι έφερε το SC για δεύτερη φορά στην πίστα. Αμέσως οι Hamilton και Vettel μπήκαν στα pit για φρέσκο σετ μαλακής γόμας. Η Ferrari άλλαξε τη στρατηγική της ώστε να πιέσει τη Mercedes στο τέλος.
  • Το Safety Car επέστρεψε στα pits στον 47ο γύρο.Στην επανεκκίνηση ο Vettel πέρασε τον Verstappen για την 3η θέση.
  • Στον 49ο γύρο o Rosberg έκανε ένα λάθος παντώντας εκτός πίστας στο βρεγμένο. Αυτό τον ανάγκασε να χάσει το έλεγχο για λίγο και να δει τη νίκη να γλιστρά από τα χέρια του. Ο Hamilton πέρασε μπροστά.
  • Ο Hamilton είδε πρώτος την καρό σημαία και πανηγύρισε την κατάκτηση του 3ου πρωταθλήματος της καριέρας του.
  • Η F1 συνεχίζεται σε μία εβδομάδα στο Μεξικό!