Η Ιταλία νίκησε την Ελλάδα στο τελευταίο τεστ του Ακρόπολις

Ήττα 74-70 για την Εθνική ομάδα απ’ την Ιταλία στο τελευταίο ματς του τουρνουά Ακρόπολις.

Δεύτερη ήττα της Εθνικής στην προετοιμασία της και αυτή στο τουρνουά Ακρόπολις. Η Ελλάδα στο τελευταίο της ματς εντός συνόρων, δεν τα κατάφερε κόντρα στη μαχητική Ιταλία και ηττήθηκε 74-70. Πλέον επόμενη υποχρέωσή της θα είναι το τουρνουά στο Άμπου Ντάμπι.

Η επίσημη αγαπημένη στο ΟΑΚΑ έκανε κακή εμφάνιση για τρεις περιόδους ουσιαστικά, επιτρέποντας στην καλή Ιταλία να ελέγχει το ματς και να έχει προβάδισμα. Στην τελευταία περίοδο η Εθνική μας έκανε την αντεπίθεση και κάλλιστα θα μπορούσε να νικήσει αν δεν ήταν άστοχη σε κρίσιμες επιθέσεις.

Οι Ιταλοί πήραν διαφορά δέκα πόντων λίγο πριν το ημίχρονο και συνέχισαν να έχουν σταθερά προβάδισμα. Η Εθνική μάζευε τη διαφορά, αλλά οι «βόμβες» τριών πόντων των Ιταλών, τους έκαναν να πάνε μέχρι το +15 λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Με μπροστάρη τον Ρογκαβόπουλο η Ελλάδα μείωσε στο 67-62, αλλά δεν κατάφερε να φτάσει πιο κοντά. Το 72-70 ήρθε στα 2,3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, οπότε κυνηγούσε ένα θαύμα που δεν ήρθε.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-16, 35-31, 57-46, 74-70

ΕΛΛΑΔΑ (Δημήτρης Ιτούδης): Γουόκαπ 8 (2), Ρογκαβόπουλος 12 (2), Λούντζης 6, Λαρεντζάκης, Μωραΐτης 3 (1), Μποχωρίδης, Παπαγιάννης 10, Παπανικολάου 8 (1), Παπαπέτρου 5 (1), Τσαλμπούρης 3 (1), Αντετοκούνμπο 3, Μήτογλου 8, Χατζηδάκης 4

ΙΤΑΛΙΑ (Τζιανμάρκο Ποτσέκο): Σπίσου 11 (2), Τονούτ 5 (1), Μέλι 13, Φοντέκιο 17 (1), Ρίτσι 5 (1), Σπανιόλο 6, Πολονάρα, Ντιουφ 2, Σεβερίνι 6 (2), Πρόσιντα 4, Παγιόλα 5