Μουντομπάσκετ 2023, Ιαπωνία – Βενεζουέλα: Απίθανοι οι Ασιάτες, επέστρεψαν από το -15!

Μουντομπάσκετ 2023
fiba.basketball

Μουντομπάσκετ 2023: Η Ιαπωνία ήταν στο -15 στο 32ο λεπτό, αλλά γύρισε… τούμπα το ματς και νίκησε 86-77 τη Βενεζουέλα, σε αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 17-32.

Οι παίκτες του Τόμας Χόβασε το έκαναν για δεύτερη φορά στο τουρνουά, καθώς είχαν πράξει κάτι ανάλογο και κόντρα στη Φινλανδία.

Η Βενεζουέλα προηγήθηκε 68-53, οκτώ λεπτά πριν το τέλος κι όλα έδειχναν ότι θα φτάσει στην επικράτηση, αλλά στα τελευταία λεπτά η Ιαπωνία πέτυχε τη μεγάλη ανατροπή.

Η τριπλέτα των Χιετζίμα, Γουατανάμπε και Καγουαμούρα ήταν όλα τα λεφτά σημειώνοντας τους 63 από τους 86 πόντους της ομάδας τους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-19, 36-41, 53-62, 86-77
ΙΑΠΩΝΙΑ (Χοβάσε): Μπάμπα 5, Χάρα, Χόκινσον 6 (11ριμπ.), Χιετζίμα 23 (6), Καγουαμάτα, Καγουαμούρα 19 (1τρ., 11ασ.), Νισίντα, Τογκάσι 3 (1), Τομινάγκα 5 (1), Γουατανάμπε 21 (3τρ., 8ριμπ.) , Γιόσι 4.

ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ (Ντούρο): Τσούριο 3 (1τρ., 6ριμπ.) , Κολμενάρες 17 (8ριμπ.), Κουμπιλάν 3 (1), Γκρατερόλ, Γκιλνέτ 10 (2τρ., 10ασ.) , Ματεράν 4, Ρουίθ 2 (9ριμπ.), Σιφόντες 6 (2), Σότζο 20 (2τρ., 6ριμπ.), Ζαμόρα 12 (2).