Super Cup, Περιστέρι-Ολυμπιακός 64-84: Χωρίς να ιδρώσει στον τελικό

Με κορυφαίους τους Μιλουτίνοφ και Γκος, ο Ολυμπιακός δε δυσκολεύτηκε απέναντι στο Περιστέρι (84-64) που είχε μόνο τον Χαντς να «παλεύει» στην επίθεση.

Εύκολα πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Super Cup της Ρόδου, ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα με ευστοχία στα τρίποντα, τη σιγουριά του Μιλουτίνοφ και την πολύ κακή μέρα του Περιστερίου στην επίθεση, έφτασε στην άνετη νίκη με 84-64.

Κορυφαίος ήταν ο Μιλουτίνοφ για τους Πειραιώτες, με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ κάνοντας double double. Εξαιρετικός κι ο Γκος με 16 πόντους, στους 12 ο Παπανικολάου. Από το Περιστέρι ο Χαντς είχε 24 με τους 19 εξ αυτών στο πρώτο ημίχρονο. 12 ο Ουίλιαμς και 11 ο Ράγκουμπιτς για την ομάδα του Σπανούλη που κυμάνθηκε σε χαμηλά στάνταρ επιθετικά.

Το ματς άρχισε με τον Ολυμπιακό να είναι εύστοχος και τον Παπανικολάου με 7 σερί πόντους να ανεβάζει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα από νωρίς. Οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν πολύτιμες λύσεις και στον Γκος, έφτασαν στο +13, με το Περιστέρι να είναι άστοχο. Μέχρι να… πάρει φωτιά ο Χαντς.

Σχεδόν μόνος του γύρισε το παιχνίδι, φέρνοντας την ομάδα των δυτικών προαστίων στο +1 με το 30-29. Εκεί ο Ολυμπιακός αντέδρασε με τον Μιλουτίνοφ να μην έχει αντίπαλο ουσιαστικά. Έτσι σιγά-σιγά οι Πειραιώτες έφτασαν ξανά σε διψήφια επίπεδα τη διαφορά. Φτάνοντας στο 46-36 του ημιχρόνου, έχοντας εξαιρετικά ποσοστά στα τρίποντα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το Περιστέρι άρχισε με ένα μικρό 4-0, αλλά ο Ολυμπιακός «απάντησε» με δύο τρίποντα για το +12. Οι Πειραιώτες έφτασαν τη διαφορά στους 14 και ήλεγξαν απόλυτα το ματς με το 63-50 να είναι το σκορ στο 30’.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, η διαφορά έφτασε του 20 (55-75) με τον Μιλουτίνοφ να κάνει double-double. «Σβηστά» και χωρίς το Περιστέρι να μπορεί να απειλήσει, το ματς κύλησε μέχρι το τέλος του με το να δίνει το εισιτήριο για τον τελικό στον Ολυμπιακό με το 84-64.

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 36-46, 50-63, 64-84

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Ράγκλαντ (0/5 σουτ, 7 λάθη), Ντάνγκουμπιτς 11 (1), Ξανθόπουλος 3, Χατζής, Χαντς 24 (4/5 τρίποντα), Πουλιανίτης 6 (2), Κασελάκης (0/5 σουτ), Ρένφρο, Γουίλιαμς 12 (2), Τόμπσον 4, Χουγκάζ 2, Ζούγρης 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 8 (2 τρίποντο, 6 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος 16 (2), Κάναν 7 (1), Λούντζης 5 (1), Λαρεντζάκης 8 (2), Πάπας 3 (1), Φαλ 2, Παπανικολάου 12 (2), Πίτερς 7 (1), Μιλουτίνοφ 16 (10 ριμπάουντ), Σίκμα