NBA: «Διαστημικός» Γουεμπανιάμα, απίστευτη νίκη οι Μάβερικς – Αποτελέσματα, βαθμολογίες, highlights

Βίκτορ Γουεμπανιάμα NBA
AP Photo/Eric Gay

NBA: Δείτε όλα όσα έγιναν στους αγώνες που πραγματοποιήθηκαν τα ξημερώματα της Καθαράς Δευτέρας (18/3), highlights και τις βαθμολογίες σε Ανατολή και Δύση.

Ο Βίκτορ Γουεμπανιάμα έκανε απίστευτα πράγματα σε άμυνα κι επίθεση, οδηγώντας τους Σπερς στη νίκη (122-115, 110-110κ.α.) επί των Νετς στην παράταση.

Ο Γάλλος απέδειξε για ακόμα μια φορά γιατί θεωρείται το… next big thing του NBA, μετρώντας 33 πόντους με 14/26 σουτ, συν 15 ριμπάουντ, 7 ασίστ κι 7 τάπες σε 36 λεπτά!

Με ένα απίθανο καλάθι του Κάιρι Ίρβινγκ στη λήξη, οι Μάβερικς νίκησαν 107-105 τους Νάγκετς. Συνολικά, είχε 24 πόντους, 7 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 3 τάπες.

Από την πλευρά του, ο Λούκα Ντόντσιτς, ο οποίος με τρίποντο είχε ισοφαρίσει σε 105-105, τελείωσε το ματς με 37 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Φοβεροί και τρομεροί οι Χοκς έκαναν «παρέλαση» στο Λ.Α., επικρατώντας 110-93 των Κλίπερς. Ο Ντεζούντε Μάρεϊ ήταν ο πρωταγωνιστής (βλ. 21π., 10ασ.) της Ατλάντα, η οποία ανάγκασε την ομάδα του Λ.Α., στην τέταρτη ήττα στα τελευταία πέντε ματς.

Μολονότι έπαιξαν με απουσίες, οι Σέλτικς με πρωταγωνιστές τους Τέιτουμ και Χάουζερ (είχαν από 30 πόντους), επικράτησαν 130-104 των Ουίζαρντς.

Με ένα απίθανο buzzer-beater τρίποντο του Μπαμ Αντεμπάγιο, οι Χιτ λύγισαν (104-101) τους Πίστονς. Κορυφαίος ήταν ο Ντάνκαν Ρόμπινσον (30π. με 7/12 τρίποντα).

Εύκολη επικράτηση (111-96) των Μάτζικ επί των Ράπτορς, με τον Πάολο Μπανκέρο να είναι με 29 πόντους ο πρώτος σκόρερ.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έμεινε σε ρόλο θεατή για τέταρτη φορά σε 68 αγώνες της φετινής σεζόν, λόγω ενοχλήσεων στο πόδι, αλλά οι Μπακς νίκησαν εύκολα με 140-129 τους Σανς στο «Fiserv Forum» και συνεχίζουν με στόχο τη δεύτερη θέση της Ανατολής.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων που έγιναν το βράδυ της Κυριακής (17/3)

• Μιλγουόκι - Φίνιξ 140-129
  • Ντιτρόιτ - Μαϊάμι 101-104

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων που έγιναν τα ξημερώματα της Δευτέρας (18/3)

• Ντάλας - Ντένβερ 107-105
  • Ουάσινγκτον - Βοστώνη 104-130
  • Ορλάντο - Τορόντο 111-96
  • Σαν Αντόνιο - Μπρούκλιν 122-115 (110-110κ.α.)
  • ΛΑ Κλίπερς - Ατλαντα 93-110