Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου 2014: Έτσι θα κερδίσει η Ελλάδα την Ιαπωνία (pics+vids)

Μερικά πράγματα στη ζωή αλλά και στον αθλητισμό είναι μονόδρομος. Ένα από αυτά, που αφορά το δεύτερο σκέλος, είναι η νίκη που πρέπει να κάνει η Ελλάδα στο δεύτερο παιχνίδι της στο Μουντιάλ, απέναντι στην Ιαπωνία.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρίσκεται με την... πλάτη στο τοίχο μετά από την ήττα της πρεμιέρας με 3-0 από την Κολομβία και οι τρεις βαθμοί στο ματς με τους Ασιάτες είναι κάτι παραπάνω από απαραίτητοι. Αν κερδίσει ξαναμπαίνει για τα καλά στο κόλπο της, αν χάσει, αποχαιρετάει πρόωρα τη διοργάνωση.

Πού πρέπει να... χτυπήσει η ελληνική ομάδα;

Ο Φερνάντο Σάντος και οι παίκτες του γνωρίζουν ότι οι Ιάπωνες είναι στην ίδια -ίσως και χειρότερη μοίρα- από εμάς, αφού η ήττα τους προήλθε από μια γρήγορη ανατροπή του σκορ. Οι ποδοσφαιριστές δεν πρέπει να αφήσουν την Ασιατική ομάδα να τρέξει το παιχνίδι από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό, ενώ παράλληλα πρέπει να δώσουν έμφαση στο χώρο του κέντρου αλλά και στις στημένες φάσεις λόγω του χαμηλού ύψους των αντίπαλων παικτών.

10368981 896845716997943 8498845885412272713 o

Ακόμη ένα σημείο που πρέπει να προσέξουν οι Έλληνες διεθνείς είναι τα καθοριστικά πρώτα λεπτά του αγώνα. Όποιος είδε το ματς της Ακτής Ελεφαντοστού με την Ιαπωνία, θα πρόσεξε ότι η επερχόμενη αντίπαλός μας μπήκε πιο δυνατά στο ματς και ευτύχησε να προηγηθεί στο 14ο λεπτό του αγώνα. Στο παρελθόν έχουμε πληρώσει ουκ... ολίγες φορές την αδράνεια που είχαμε σαν ομάδα στα πρώτα λεπτά και σίγουρα αν θέλουμε να ελπίζουμε σε κάτι καλό στο συγκεκριμένο παιχνίδι, θα πρέπει να παρουσιαστούμε σοβαροί και χωρίς λάθη στην άμυνα (ειδικά στο κρίσιμο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα).

10269150 897544560261392 5951237424751831825 o

Συμπερασματικά, η Ιαπωνία όπως και οι περισσότερες ποδοσφαιρικές ομάδες του κόσμου, είναι ένα σύνολο που βασίζεται στους γρήγορους παίκτες της και την ψυχολογία. Όσο ο Ντιντιέ Ντογκμπά και η παρέα του δεν έβρισκαν το δρόμο προς τα δίχτυα του Καβασίμα, όλα φαίνονταν πιο εύκολα. Όταν αυτό τελικά συνέβη, τότε δεν άργησε να έρθει και το δεύτερο γκολ. Μια καλά στημένη Εθνική, χωρίς τα παιδικά λάθη και την αστοχία του πρώτου αγώνα, μπορεί να πάρει τους τρεις πόντους και να ταξιδέψει στο Εστάντιο Καστελάο στη Φορταλέζα για τον τελικό με την Ακτή Ελεφαντοστού.

H πιθανή ενδεκάδα του Σάντος:

Κάτω από τα δοκάρια θα διατηρηθεί ο Ορέστης Καρνέζης, ωστόσο η πρώτη αλλαγή αναμένεται να γίνει στο χώρο της άμυνας. Η κακή εμφάνιση του Χολέμπας είναι πολύ πιθανό να τον φέρει στον πάγκο με τον Βασίλη Τοροσίδη να μεταφέρεται στα αριστερά της άμυνας και τον Λουκά Βύντρα να αγωνίζεται στο δεξί άκρο.

Από το κέντρο, δύσκολα θα υπάρξει κάποια αλλαγή με τους Κώστα Κατσουράνη, Γιάννη Μανιάτη και Παναγιώτη Κονέ να παραμένουν στο αρχικό σχήμα. Από εκεί και πέρα, στην επίθεση θα υπάρξει η νέα διαφοροποίηση.

Η κακή κατάσταση των Φάνη Γκέκα και Κώστα Μήτρογλου, προβληματίζει αρκετά τον Φερνάντο Σάντος. Παρόλα αυτά, ο επιθετικός της Φούλαμ αναμένεται να βρεθεί στο αρχικό σχήμα απέναντι στους Ιάπωνες. Στα άκρα θα διατηρηθεί ο Γιώργος Σαμαράς, ωστόσο στην άλλη πλευρά, αναμένεται να υπάρξει αλλαγή με τον Γιάννη Φετφατζίδη να διεκδικεί θέση βασικού.

Θυμηθείτε το πρώτο παιχνίδι της Ελλάδας με αντίπαλο την Κολομβία

Θυμηθείτε τον πρώτο αγώνα της Ιαπωνίας με αντίπαλο την Ακτή Ελεφαντοστού

Δείτε το πλήρες τηλεοπτικό πρόγραμμα, από τη φάση των ομίλων μέχρι και το μεγάλο τελικό: