ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Νίκη για ΑΕΚ, "ματσάρα" στην Κέρκυρα!

Η ΑΕΚ επικράτησε δύσκολα με 1-0 της Καβάλας στο ΟΑΚΑ με γκολ του Σκόκο στο 88ο λεπτό. Στην Κέρκυρα, η τοπική ομάδα...

Στην Κέρκυρα, η τοπική ομάδα έχασε με 3-4 από τον Άρη στο ντεμπούτο του Σάκη Τσιώλη στον πάγκο των «κιτρινόμαυρων»

ΑΕΚ-ΚΑΒΑΛΑ 1-0

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

88' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ! Ο Γκερέιρο έκανε τη φαλτσαριστή σέντρα από τα δεξιά (με το αριστερό πόδι), και ο Σκόκο που είχε τρυπώσει στην καρδιά της άμυνας της Καβάλας πήρε την κεφαλιά, με τη μπάλα να χτυπάει στο έδαφος και να καταλήγει γλυκά στην αριστερή γωνία του Γκαλίνοβιτς!

82' - Αβίαστο λάθος του Ντιέ που τροφοδοτεί τον Λαγό, αυτός δοκιμάζει το σουτ με το αριστερό και η μπάλα φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

76' - Ο Σκόκο βγαίνει από τα αριστερά και βγάζει σέντρα-ξυράφι στην καρδιά της άμυνας, ο Τόμασιτς προλαβαίνει και διώχνει σε κόρνερ προ του Μίτσελ.

73' - Με την Καβάλα να αντιστέκεται σθεναρά, το 0-0 παραμένει στο ΟΑΚΑ

58' - Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Σέντρα από τα αριστερά, ο Λυμπερόπουλος έδωσε πάσα με το κεφάλι στον Γκέντσογλου, όμως ο τελευταίος άργησε να κάνει το κοντρόλ και το σουτ του ήταν αδύναμο, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

47' - Δοκάρι για την ΑΕΚ. Ο Μίτσελ εξαπολύει σουτ-κεραυνό με το δεξί λίγο έξω από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, και τη μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Γκαλίνοβιτς.

ENAΡΞΗ 2ου ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΛΗΞΗ 1ου ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

40' - Η Καβάλα έχει ισορροπήσει το παιχνίδι αλλά εξακολουθεί να λείπει η μεγάλη φάση εκατέρωθεν.

20' - Η ΑΕΚ έχει την υπεροχή στο παιχνίδι αλλά δεν έχει κάνει την μεγάλη φάση

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Θάνος (Γρεβενών)
ΒΟΗΘΟΙ: Βασιλειάδης (Μακεδονίας), Μαγιάννης (Άρτας)

ΓΗΠΕΔΟ: ΟΑΚΑ

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Σάχα, Νταντόμο, Νασούτι, Ματέος, Μανωλάς, Μίτσελ, Γκέντσογλου, Λαγός, Μπερνς, Λυμπερόπουλος, Μπαχά

ΚΑΒΑΛΑ (Χένρικ Κάσπερτσακ): Γκαλίνοβιτς, Τόμασιτς, Πφέρτζελ, Περεϊρίνια, Ρίος, Νικουλάε, Καρντόσο, Χργκόβιτς, Ντουγκλάο, Ντιέ, Αμντούν

ΚΕΡΚΥΡΑ - ΑΡΗΣ 3-4

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ.

83' - Κόκκινη κάρτα για τον Γραμμόζη. Η2η κίτρινη για τον παίκτη.

77' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ! Δυνατό αριστερό σουτ του Γκουστάβο από το ύψος της περιοχής και η μπάλα στα δίχτυα, 3-4 το σκορ σε ένα από τα ωραιότερα παιχνίδια της φετινής Σούπερ Λιγκ.

76' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ! Ο Κόκε φεύγει μόνος του, περνάει και τον Κωνσταντόπουλο και πλασάρει για το 2-4!

68' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ! Ανατροπή στο σκορ με τον Νέρι Καστίγιο! Ο Μεξικανός βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Κωνσταντόπουλο και πλασάρει για το 2-3!

65' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ! Κεφαλιά του Λαζαρίδη σε φάουλ του Νέτο και ο Άρης κάνει το 2-2!

54' - Δοκάρι για την Κέρκυρα. Οι «Φαίακες» αγγίζουν το 3-1, αλλά η κεφαλιά του Καλαντζή χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι του Σηφάκη!

ΕΝΑΡΞΗ 2ου ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

43' - Πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Μακρή αμαρκάριστο στην μικρή περιοχή να σουτάρει ψηλά άουτ!

32' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ! Τρομερή εκτέλεση φάουλ του Γραμμόζη, η μπάλα στο αριστερό «γάμα» του Σηφάκη και 2-1!

26' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ! Σε κόρνερ του Καστίγιο, οι παίκτες της Κέρκυρας δεν μπόρεσαν να διώξουν και από κοντά ο Φατί με προβολή κάνει το 1-1!

18' - Ο Καλαντζής σουτάρει από πολύ μακρυά, η μπάλα στην αγκαλιά του πορτιέρο του Άρη.

7' - ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ! Ο Στολτίδης στρώνει στον Μαζνόβ και αυτός με σουτ από το ύψος της περιοχής νικάει τον Σηφάκη και κάνει το 1-0!

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σιδηρόπουλος (Δωδ/νήσου)
ΒΟΗΘΟΙ: Πάνου (Αιτ/νίας), Κωσταράς (Αιτ/νίας)

ΓΗΠΕΔΟ: ΕΑΚ Κέρκυρας

Κέρκυρα (Μπόζινταρ Μπάντοβιτς): Κωνσταντόπουλος, Στολτίδης, Καλαντζής, Παρασκευαΐδης, Μαϊστόροβιτς, Κοντοδήμος, Μαζνόβ, Γκουστάβο, Επστάιν, Γραμμόζης, Μακρής

Άρης (Σάκης Τσιώλης): Σηφάκης, Νέτο, Ρονάλντο, Κόκε, Φατί, Μίσελ, Μενδρινός, Λαζαρίδης, Περέιρα, Βαγγέλι, Καστίγιο