Κύπελλο Ελλάδας: «Καθάρισε» ο Νίκας για τον Λεβαδειακό - Όλα τα αποτελέσματα της 3ης φάσης

Χωρίς μεγάλες εκπλήξεις ολοκληρώθηκαν τα σημερινά παιχνίδια για την 3η φάση στο Κύπελλο Ελλάδας, η οποία σημαδεύτηκε από την οριστική διακοπή στο Πανθρακικός-Εθνικός.

H Athens Kallithea επικράτησε άνετα με 3-0 του Ιωνικού στη Νεάπολη, στο σπουδαιότερο ματς της 3ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του θεσμού.

Παράλληλα, ο Λεβαδειακός έκαμψε στην παράταση την αντίσταση της Ηλιούπολης επικρατώντας με 2-1, χάρη σε γκολ στο 118' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του νέου μεταγραφικού αποκτήματος του Παναθηναϊκού, Νίκα.

Άνετο ήταν το πέρασμα για το Αιγάλεω από τον Μακεδονικό επικρατώντας με 4-0, ενώ στα πέναλτι πήραν την πρόκριση ο Αχαρναϊκός και ο Παμβουπρασιακός επικρατώντας της Παναχαϊκής και του Παναργειακού, αντίστοιχα.

Το παιχνίδι Πανθρακικός - Εθνικός διεκόπη στο 43ο λεπτό του αγώνα μετά από μεγάλη ένταση και τραυματισμό παίκτη των φιλοξενούμενων, ενώ το Κοζάνη - Ηρακλής αναβλήθηκε τρεις ώρες πριν τη σέντρα του λόγω ακαταλληλότητας του γηπέδου.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της τρίτης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας

Τετάρτη 13 Σεπτεμβρίου

Πανθρακικός - Εθνικός 0-1 (29' Αντωνίου) - Διεκόπη στο 43'
Απόλλων Παραλιμνίου - Αλεξανδρούπολη 3-0 (8', 35' Παναγιωτόπουλος / 57' Κατσαμάγκας)
Μακεδονικός - Αιγάλεω 0-4 (28', 69' Νταβιώτης, 72' Ζυγκερίδης, 94' Μαραθωνίτης)
Ηλιούπολη - Λεβαδειακός 1-2 (112' Μάντιτς / 92' Κουϊρουκίδης, 118' Νίκας πεν.)
Αστέρας Σταυρού - Γιούχτας 1-3 (37' Φράγκος / 9' Πολυχρόνης, 60' Ροβίθης, 66' Κίσσας)
ΑΟ Χανιώτης - Τηλυκράτης 0-1
Παναργειακός - Παμβουπρασιακός 3-4 πεν (1-1 κ.δ. 60' Πρίκας / 43' Μπίσα)
Ιωνικός - Athens Kallithea 0-3 (14', 60' Λουκίνας, 19' Ματίγια)
ΟΦ Ιεράπετρας - Καμπανιακός 0-3 (α.α.)
Αχαρναϊκός - Παναχαϊκή 3-2 πεν. (0-0 κ.δ.)