Bundesliga: Τα «χρειάστηκε» η Μπάγερν - Νέα ήττα για Ντόρτμουντ | Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

EPA/ANNA SZILAGYI, ΑΜΠΕ

Bundesliga: Στην κορυφή της βαθμολογίας, έστω και προσωρινά, ανέβηκε η Μπάγερν μετά τη νίκη της 4-2 επί της Χάιντενχαϊμ, τη στιγμή που η Ντόρτμουντ ηττήθηκε και πάλι, αυτή τη φορά 2-1 εκτός έδρας από την Στουτγκάρδη.

Στην «Allianz Arena» του Μονάχου, η Μπάγερν μπήκε… φουριόζα στην αναμέτρηση της 11ης αγωνιστικής με την Χάιντενχαϊμ και προηγήθηκε 2-0 με τα τέρματα του Χάρι Κέιν, αρχικά στο 14’ και εν συνεχεία στο 44ο λεπτό. Ωστόσο, στο δεύτερο μέρος, σε διάστημα τεσσάρων λεπτών, οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσια (2-2).

Ο Κλάιντιεστ ήταν αυτός που μείωσε στο 67’ και στο 70’ ο Μπέστε ισοφάρισε για την Χάιντενχαϊμ. Ωστόσο, η αντίδραση των Βαυαρών ήταν άμεση και στο 72’ ο Γκερέιρο έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους γηπεδούχους και στο 85’ ο Τσούπο Μοτίνγκ «σφράγισε» τη νίκη της Μπάγερν.

Από εκεί και πέρα, τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα γνώρισε η Ντόρτμουντ, καθώς μετά απ’ αυτήν στο ντέρμπι με την Μπάγερν, οι Βεστφαλοί ηττήθηκαν και στην Στουτγάρδη. Η Μπορούσια ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 36’ με τον Φίλκρουγκ, όμως, οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ανατροπή. Ο Ουντάβ ισοφάρισε στο 42’ και επτά λεπτά πριν το τέλος, ο Γκιρασί με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 2-1 για την Στουτγκάρδη.