Premier League: Πρώτη και καλύτερη μπήκε στο 2024 η Λίβερπουλ με 4άρα επί της Νιούκαστλ

AΠΕ - ΜΠΕ

Η Λίβερπουλ ήταν σαρωτική στο πρώτο ματς της Premier League για το 2024, επικράτησε 4-2 της Νιούσαστλ κι έχασε ευκαιρίες για άλλα τόσα γκολ.

Λίβερπουλ και Νιούκαστλ προσέφεραν γκολ και θέαμα στο πρωτοχρονιάτικο παιχνίδι της Premier League, με την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ να επικρατεί με 4-2 και να είναι μόνη πρώτη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και στο +3 από την Άστον Βίλα.

Οι «κόκκινοι» ήταν καταιγιστικοί από το ξεκίνημα. Στο 18' ακυρώθηκε γκολ του Ντίας ως οφσάιντ, ενώ στο 22ο λεπτό ο Ντουμπράβκα απέκρουσε εκτέλεση πέναλτι του Σαλάχ. Στο 36' ακυρώθηκε γκολ της Νιούκαστλ, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 0-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για την Λίβερπουλ, αφού στο 49ο λεπτό, ο Νούνιες έστρωσε στον Σαλάχ με τον Αιγύπτιο να σπρώχνει την μπάλα στην κενή εστία, σημειώνοντας το γκολ Νο150 με την φανέλα των «Reds» στην Premier League. Αυτό το επίτευγμα, δηλαδή να πετύχουν τουλάχιστον 150 γκολ με τη φανέλα μόνο μιας ομάδας, έχουν κατορθώσει να κάνουν τέσσερις άλλοι παίκτες. Ο λόγος για τους Χάρι Κέιν (Τότεναμ), Σέρχιο Αγκουέρο (Μάντσεστερ Σίτι), Γουέιν Ρούνεϊ (Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ) και Τιερί Ανρί (Άρσεναλ).

Η απάντηση της Νιούκαστλ ήταν άμεση με τον Ίσακ στο 54' να ισοφαρίζει σε 1-1. Στο 74' ο Σαλάχ έβγαλε εκπληκτική κάθετη στον Ζότα, με τον Πορτογάλο να στρώνει στον Κέρτις Τζόουνς, ο οποίος έσπρωξε την μπάλα στην κενή εστία, δίνοντας ξανά το προβάδισμα στην Λίβερπουλ, με τους «Reds» να κάνουν το 3-1 στο 78' με τον Σαλάχ να δίνει ασίστ στον Χάκπο.

Στο 81' η Νιούκαστλ μείωσε σε 3-2 με τον Λόνγκσταφ να εκτελεί κόρνερ από τα δεξιά και τον Μπότμαν με τρομερή κεφαλιά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Άλισον, όμως οι ελπίδες των φιλοξενούμενων για ανατροπή κράτησαν λίγο, αφού στο 86' ο Τέιλορ υπέδειξε το σημείο του πέναλτι για ανατροπή του Ζότα, με τον Σαλάχ να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να «γράφει» το τελικό 4-2.