Champions League: Επτάψυχη Ατλέτικο Μαδρίτης, πέρασε στα πέναλτι την Ίντερ!

Champions League: Ανατροπή από την Ατλέτικο Μαδρίτης και πρόκριση απέναντι στην Ίντερ με 3-2 στη διαδικασία των πέναλτι (2-1 κανονική διάρκεια και παράταση).

Στα προημιτελικά του Champions League η ηρωική Ατλέτικο Μαδρίτης του Ντιέγκο Σιμεόνε! Οι «ροχιμπλάνκος» επικράτησαν 2-1 με γκολ τρία λεπτά πριν τα 90’ κόντρα στην Ίντερ και έστειλαν το ματς στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί ήταν πιο ψύχραιμοι και με 3-2 άφησαν εκτός τους Ιταλούς συνεχίζοντας στα προημιτελικά.

Η Ίντερ ήταν αυτή που φάνηκε να παίρνει το ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης στο 33’, όταν ο Ντιμάρκο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Οι «ροχιμπλάνκος» αντέδρασαν άμεσα κι έτσι έμειναν για τα καλά στο παιχνίδι. Στο 35’ έφτασαν στην ισοφάριση με τον Γκριζμάν, επιστρέφοντας στην αναζήτηση ενός ακόμη τέρματος για να ισοφαρίσουν το συνολικό σκορ.

Η Ατλέτικο πίεσε στην τελική ευθεία του ματς, η Ίντερ δεν κατάφερε να κρατήσει κι έτσι ο Ντεπάι στο 87’ έκανε το 2-1, στέλνοντας την πρόκριση στην παράταση!

Η παράταση κύλησε χωρίς μεγάλες συγκινήσεις και ευκαιρίες. Έτσι τα πάντα κρίθηκαν στα πέναλτι, με τη σειρά εκτελέσεων να είναι:

Λαουτάρο Μαρτίνες: Αστόχησε

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων ρεβάνς των «16» του Champions League (σε παρένθεση τα σκορ των πρώτων αναμετρήσεων):

Μπάγερν Μονάχου (Γερμανία)-Λάτσιο (Ιταλία) 3-0 (0-1)

Ρεάλ Σοσιεδάδ (Ισπανία)-Παρί Σεν Ζερμέν (Γαλλία) 1-2 (0-2)

Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία)-Λειψία (Γερμανία) 1-1 (1-0)

Μάντσεστερ Σίτι (Αγγλία)-Κοπεγχάγη (Δανία) 3-1 (3-1)

Αρσεναλ (Αγγλία)-Πόρτο (Πορτογαλία) 4-2 πέν. / 1-0 κ.δ. (0-1)

Μπαρτσελόνα (Ισπανία)-Νάπολι (Ιταλία) 3-1 (1-1)

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ισπανία)-Ιντερ (Ιταλία) 3-2 πεν. /2-1 κ.δ/παρ.(0-1)

Ντόρτμουντ (Γερμανία)-Αϊντχόφεν (Ολλανδία) 2-0 (1-1)