ΣΠΟΡ

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου: Νοκ άουτ το μεγάλο φαβορί στον μαραθώνιο, Πέρες Γεπτσιρτσίρ

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου
AP Images

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου: Νοκ άουτ από τη διοργάνωση του Όρεγκον τέθηκε το μεγάλο φαβορί του μαραθωνίου, Πέρες Γεπτσιρτσίρ.

Η 28χρονη δρομέας, η οποία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού.

Σε δηλώσεις της στην εφημερίδα «Nation» της Κένυας, ανέφερε χαρακτηριστικά ότι: «Πονάω στο ισχίο και σε ολόκληρο το πόδι. Είμαι πολύ απογοητευμένη, αλλά προτιμώ να μην επιδεινώσω τον τραυματισμό μου, καθώς έχουμε Παγκόσμιο και την επόμενη χρονιά, πριν υπερασπιστώ τον Ολυμπιακό μου τίτλο το 2024 στο Παρίσι».

Η Γεπτσιρτσίρ, πέρα από τον θρίαμβο της στο Τόκιο, αναδείχθηκε νικήτρια στους της Νέας Υόρκης και της Βοστώνης κι ήταν το μεγάλο φαβορί και για τον παγκόσμιο τίτλο.

Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου θα διεξαχθεί το διάστημα 15 – 24 Ιουλίου στο Όρεγκον.