Ολυμπιακός-Μακάμπι Τ.Α. 71-68: Τα… χρειάστηκε στο τέλος

Δεύτερη νίκη στο τουρνουά της Κύπρου για τους «ερυθρόλευκους» που είχαν διαφορές ασφαλείας αλλά στο τέλος το ματς έγινε ντέρμπι – Κορυφαίος ξανά ο Πίτερς.

Το τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης» της Κύπρου κατέκτησε ο Ολυμπιακός, μετά τη νίκη του με 71-68 κόντρα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ. Επικράτηση η οποία ήρθε για τους «ερυθρόλευκους» με αρκετό άγχος στο τέλος. Η διαφορά στο ημίχρονο ήταν στους 16 πόντους και λίγο πριν το τέλος του ματς οι Ισραηλινοί μείωσαν στον πόντο!

Το πολύ καλό διάστημα για τους Πειραιώτες ήταν οι δύο πρώτοι περίοδοι. Η αντεπίθεση της ομάδας του Κάτας διήρκησε σε όλο το δεύτερο ημίχρονο ουσιαστικά, γι’ αυτό και η τόσο μικρή διαφορά νίκης.

Κορυφαίος για την ομάδα του Γιώργο Μπαρτζώκα για ακόμη ένα ματς ήταν ο Άλεκ Πίτερς. Ο φόργουορντ του Ολυμπιακού πέτυχε 21 πόντους και το κρίσιμο τρίποντο όταν η ομάδα του βρέθηκε να χάνει τη διαφορά φτάνοντας να είναι μπροστά με μόλις 1 πόντο 2 λεπτά πριν το τέλος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-17, 45-29, 59-50, 71-68

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη) , Κάναν 9 (1), Παπανικολάου 6 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πίτερς 21 (2/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 λάθη), Μιλουτίνοβ 12 (8 ριμπάουντ, 3 λάθη), Γουίλιαμς - Γκος 7 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπαόυντ), Λούντζης, Λαρεντζάκης 8 (1/4 τρίποντα), Σίκμα 8

ΜΑΚΑΜΠΙ (Κάτας): Μπράουν 4 (0/4 τρίποντα, 8 ασίστ), Μπάλντγουιν 6 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κοέν 3 (1), Νίμπο 8 (4 ριμπάουντ), Κόλσον 10, Κλίβελαντ, Γουέμπ, Μένκο, Σόρκιν, ΝτιΜπαρτολομέο, Ριβέρο, Μπλατ