Eurocup: «Τζάμπα» ήττα για τον Αρη - Η Κλουζ έβαλε τέλος στο σερί του

Ο Άρης κρατούσε τη νίκη στα χέρια του ένα λεπτό πριν από τη λήξη του αγώνα με την Κλουζ, αλλά έχασε τη συγκέντρωσή του και γνώρισε την ήττα με 59-61 στο «Αλεξάνδρειο».

Τέλος στο σερί των 5 νικών που μετρούσε σε Ελλάδα και Ευρώπη o Άρης έβαλε η Κλουζ.

Η ρουμάνικη ομάδα επικράτησε επί των «κιτρινόμαυρων», για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Eurocup, με 61-59, με τους Θεσσαλονικείς να προηγούνται 59-56 ένα λεπτό πριν το τέλος, αλλά με κακές επιθέσεις και χωρίς συγκέντρωση στην άμυνα, δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το προβάδισμα.

Για τον Άρη στοίχισε και η αναγκαστική απουσία του Βασίλη Τολιόπουλου, λίγο πριν την έναρξη του αγώνα, λόγω ενοχλήσεων στους προσαγωγούς. Απόντες για το σύνολο του Γιάννη Καστρίτη, ήταν οι επίσης τραυματίες Διαμαντής Σλαφτσάκης, Ρομπέρτς Μπλούμπεργκς.

Πρώτος σκόρερ, αλλά και μοιραίος στο τέλος με χαμένο λέι απ, για τους Θεσσαλονικείς ήταν ο Ρομπέρτο Γκάλινατ, που είχε 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-19, 33-32, 46-49, 59-61

ΑΡΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Σανόγκο 5 (1), Καρ 6, Κατσίβελης 11, Φίλλιος, Μποχωρίδης 4, Περσίδης, Ντε Σόουζα 2, Χάρελ 10 (2), Μπάνκστον 6, Γκάλινατ 15 (3)

ΚΛΟΥΖ (Μιχάι Σιλβασάν): Γκούζμαν 6, Μέγιερις 12, Σίλεϊ 2, Στιπάνοβιτς 13, Κάτε 7, Εντι 8 (2), Τζόουνς 2, Ρίτσαρντ 10 (1), Μοκόκα 1