Bundesliga: Νίκησε από το… πρώτο ημίχρονο η Μπάγερν Μονάχου

Bundesliga
AP Photo/Matthias Schrader

Bundesliga: Η Μπάγερν Μονάχου νίκησε 2-0 τη Βόλφσμπουργκ κι έκανε το «2 στα 2» στο γερμανικό πρωτάθλημα.

Εύκολο απόγευμα είχαν οι Βαυαροί, οι οποίοι ουσιαστικά «κλείδωσαν» το «τρίποντο» από το πρώτο ημίχρονο.

Η Μπάγερν, άλλωστε, σημείωσε και τα δύο τέρματα της πριν την ανάπαυλα, ενώ σημείωσε ακόμα τρία, τα οποία ακυρώθηκαν, μέσω VAR, ως οφσάιντ. Με εξαίρεση τα πρώτα λεπτά, η Βόλφσμπουργκ δεν μπόρεσε να βάλει δύσκολα στους πρωταθλητές, καθώς δεν ήταν απειλητική.

Σε ένα ματς δίχως μεγάλες συγκινήσεις, Μάιντς και Ουνιόν Βερολίνου έμειναν στη «λευκή» ισοπαλία. Η ομάδα της πρωτεύουσας μετράει, πλέον, εννιά ματς δίχως ήττα, σερί που αποτελεί ρεκόρ συλλόγου στη Bundesliga.

«Κατήφορος» για τη Λεβερκούζεν, «γκέλαρε» η Λειψία!

Ξεκίνημα με… κατηφόρα για τη Λεβερκούζεν, η οποία γνώρισε άλλη μια ήττα, ενώ «γκέλαρε» κι η Λειψία, παρά το γκολ του Τίμο Βέρνερ. Το χειρότερο δυνατό ξεκίνημα στη σεζόν πραγματοποιεί η Μπάγερ Λεβερκούζεν, η οποία μετράει τρεις ήττες στα ισάριθμα επίσημα ματς της.

Μετά τον αποκλεισμό από την «άσημη» Έλβερσμπεργκ στο Κύπελλο και την ήττα από την Ντόρτμουντ, ήρθε νέο σοκ από την Άουγκσμπουργκ. Οι Βαυαροί πέτυχαν μια ιστορική νίκη με 2-1 στο Λεβερκούζεν, καθώς ήταν η πρώτη κόντρα στις «ασπιρίνες».

Ο Τίμο Βέρνερ συνδύασε την επιστροφή του στη Λειψία με γκολ, αλλά οι «ταύροι» δεν πανηγύρισαν τη νίκη. Η Κολωνία απέσπασε ισοπαλία (2-2), εκμεταλλευόμενη το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι έπαιζαν με δέκα παίκτες από τις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, λόγω αποβολής του με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Μεγάλη ευκαιρία για να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη έχασε η Στουτγκάρδη του Ντίνου Μαυροπάνου. Με τον Έλληνα αμυντικό να παίζει σε όλο το ματς, έκανε την ανατροπή στην έδρα της Βέρντερ Βρέμης, η οποία όμως απέφυγε την ήττα (2-2) με γκολ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής

Παρασκευή (12/08)

• Φράιμπουργκ - Ντόρτμουντ 1-3 (35' Γκρέγκοριτς - 77' Μπάινο-Γκίτενς, 84' Μουκόκο, 88' Βολφ)

Σάββατο (13/08)

• Λεβερκούζεν - Άουγκσμπουργκ 1-2 (43' Αρανγκίς - 15' Γένσεν, 82' Χαν)
  • Λειψία - Κολωνία 2-2 (36' Βέρνερ, 56' Ενκουνκού - 40' Ντιτζ, 72' αυτ. Γκβαρντιόλ)
  • Χόφενχαϊμ - Μπόχουμ 3-2 (14' Μπάουμγκαρντνερ, 23' Κάμπακ, 88' Νταμπούρ - 10', 13' Τζόλερ)
  • Χέρτα Βερολίνου - Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-1 (3' Σερντάρ - 48' Καμάντα)
  • Βέρντερ Βρέμης - Στουτγκάρδη 2-2 (4' Φούλκρουγκ, 90'+5' Μπουρκ - 38' Εντό, 77' Εμβουμπά)
  • Σάλκε - Γκλάντμπαχ 2-2 (29' Σάλασαρ, 90'+4' πεν. Μπέλτερ - 72' Χόφμαν, 78' Τουράμ)