Premier League: Βήμα τίτλου η Άρσεναλ! 3-2 τη Γιουνάιτεντ στο 90’ και +5 από Σίτι!

Premier League Πρεμιερ Λιγκ Άρσεναλ
AP Photo/Ian Walton

Premier League: Η Άρσεναλ νίκησε 3-2 τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, με γκολ του Ενέτια στο 90ο λεπτό κι έκανε άλλο ένα βήμα τίτλου.

Οι «κανονιέρηδες» ήταν οι θριαμβευτές ενός συγκλονιστικού αγώνα και ξέφυγαν στο +5 από τη Μάντσεστερ Σίτι.

Οι παίκτες του Μιγκέλ Αρτέτα αρχίζουν να το πιστεύουν όλο και περισσότερο και με τέτοιες νίκες δείχνουν ικανοί να πετύχουν κάτι που έμοιαζε με «τρελό» όνειρο στο ξεκίνημα της σεζόν.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ προηγήθηκε με τον Ράσφορντ στο 17ο λεπτό, αλλά η Άρσεναλ έκανε την ανατροπή με Ενκέτια και Σακά. Ο Μαρτίνες ισοφάρισε σε 2-2 κι έβαλε «φωτιά» στο τελευταίο μισάωρο του ντέρμπι.

Στα τελευταία 30 λεπτά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έψαξαν περισσότερο το γκολ και τελικά «λυτρώθηκαν» με τον Ενκέτια στο 90’!

ΑΡΣΕΝΑΛ: Ράμσντεϊλ, Γουάιτ (46' Τομιγιάσου), Σαλιμπά, Μαγκαλάες, Ζιντσένκο, Πάρτεϊ, Τζάκα, Σακά, Έντεγκααρντ (90' Χόλντινγκ), Μαρτινέλι (82' Τροσάρ), Ενκέτια
ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Γουάν-Μπισάκα, Βαράν (90' Γκαρνάτσο), Μαρτίνες, Σο, ΜακΤόμινεϊ, Έρικσεν, Άντονι (71' Φρεντ), Φερνάντες, Ράσφορντ, Βέχορστ

Η 21η αγωνιστική της Premier League

Σάββατο 21 Ιανουαρίου

• Λίβερπουλ - Τσέλσι 0-0
  • Μπόρνμουθ - Νότιγχαμ Φόρεστ 1-1 (28' Άντονι / 84' Σάριτζ)
  • Λέστερ - Μπράιτον 2-2 (38' Ολμπράιτον, 63' Μπαρνς / 27' Μιτόμα, 88' Φέργκιουσον)
  • Σαουθάμπτον - Άστον Βίλα 0-1 (77' Γουότκινς)
  • Γουέστ Χαμ - Έβερτον 2-0 (34' 41' Μπόουεν)
  • Κρίσταλ Πάλας - Νιούκαστλ 0-0

Κυριακή 22 Ιανουαρίου

• Λιντς - Μπρεντφορντ 0-0
  • Μάντσεστερ Σίτι - Γουλβς 3-0 (40' 50' πεν. 54' Χάλαντ)
  • Άρσεναλ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-2 (24' 90' Ενκέτια, 53' Σακά / 17' Ράσφορντ, 59' Μαρτίνες)