Η Φλουμίνενσε του Μαρσέλο λύγισε την Μπόκα Τζούνιoρς και κατέκτησε το Κόπα Λιμπερταδόρες (vids)

Ιστορικές στιγμές για την Φλουμινένσε, η οποία επικράτησε 2-1 της Μπόκα Τζούνιορς στην παράταση και κατάκτησε το πρώτο Κόπα Λιμπερταδόρες της ιστορίας της.

Σε έναν σπουδαίο τελικό, που τα είχε όλα (γκολ, συγκινήσεις, ξύλο και αποβολές), η ομάδα του Μαρσέλο, ο οποίος ξεκίνησε βασικός, ήταν αυτή που πανηγύρισε στο τέλος και έστησε πάρτι με χιλιάδες Βραζιλιάνους στο Μαρακανά.

Ήταν το πρώτο Copa Libertadores της ιστορίας της και τον πήρε απέναντι στην θρυλική Μπόκα Τζούνιορς, η οποία ηττήθηκε για τρίτο συνεχόμενο τελικό μετά από αυτούς του 2012 και του 2018, με την τελευταία κατάκτηση να είναι το 2007.

Η Φλουμινένσε έπαιζε στην έδρα της, αφού ο τελικός διεξήχθη στο Μαρακανά, με τους Βραζιλιάνους να μπαίνουν με ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο. Στο 36' ο Χερμάν Κάνο εκμεταλλεύτηκε ένα τεράστιο κενό στην άμυνα της Μπόκα και με δυνατό σουτ στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι έκανε το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Αργεντίνοι ανέβασαν ρυθμούς, έψαξαν το γκολ και τελικά το βρήκαν στο 75' με ένα απίθανο σου του Λουίς Αντβίκουλα!

Το ματς πήγε στην παράταση και εκεί η Φλουμινένσε χτύπησε και πάλι. Στο 99ο λεπτό ο Κένεντι με εξαιρετικό σουτ στην κίνηση έγραψε το 2-1 και ακολούθησε χαμός.

Ο σκόρερ είδε δεύτερη κίτρινη για τον πανηγυρισμό του, αλλά η Μπόκα αντί να το εκμεταλλευτεί είδε τον Φάμπρα λίγο αργότερα να βλέπει απευθείας κόκκινη για χτύπημα εκτός φάσης στον Νίνο.

Στα τελευταία λεπτά της παράτασης η Μπόκα Τζούνιορς πίεσε ασφυκτικά για το γκολ της ισοφάρισης, όμως η μαζική άμυνα των Βραζιλιάνων διατήρησε το υπέρ τους προβάδισμα, με το σφύριγμα του διαιτητή να βρίσκει την Φλουμινένσε να πανηγυρίζει έναν ιστορικό τίτλο.