Premier League: Εφιαλτικό ρεβεγιόν για την Άρσεναλ - Εντυπωσιακή η Τότεναμ του Ποστέκογλου

AΠΕ - ΜΠΕ

Υποχώρησε στην τέταρτη θέση της Premier League η Άρσεναλ με δεύτερη σερί ήττα στο τέλος του 2023, αυτή τη φορά από τη Φούλαμ, σε απόσταση αναπνοής η Τότεναμ του Άγγελου Ποστέκογλου.

Με τον χειρότερο τρόπο ολοκληρώθηκε η χρονιά για την Αρσεναλ στην Premier League.

Μετά την εντός έδρας ήττα της περασμένης Τετάρτης (28/12) από τη Γουέστ Χαμ, οι «κανονιέρηδες» έχασαν και την τελευταία μέρα του 2023 στο «Κρέιβεν Κότατζ» από τη Φούλαμ με 2-1 και απώλεσαν πολύτιμο έδαφος στη μάχη του τίτλου.

Η ομάδα του Μίκελ Αρτέτα δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει το γρήγορο προβάδισμα που πήρε στο 5ο λεπτό με τον Σάκα, καθώς οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 29' με τον Ραούλ Χιμένες και ολοκλήρωσαν την ανατροπή με γκολ του Ντε Κόρντοβα-Ριντ στο 59'.

Αντίθετα, η Τότεναμ του Άγγελου Ποστέκογλου ξεπέρασε με 3-1 το εμπόδιο της Μπόρνμουθ και μείωσε σε ένα βαθμό την απόσταση που τη χωρίζει από την πρώτη τετράδα. Στο ημίχρονο του αγώνα, οι φίλοι των «σπερς» είχαν την ευκαιρία να αποχαιρετήσουν τον Ούγκο Γιορίς, ο οποίος μετά από 11,5 χρόνια παρουσίας στο Λονδίνο αποχωρεί με προορισμό το Λος Άντζελες.

Τα αποτελέσματα της 20ής αγωνιστικής στην Premier League:

Λούτον-Τσέλσι 2-3 (80΄ Μπάρκλεϊ, 87΄ Αντεμπάγιο - 12΄, 70΄ Πάλμερ, 37΄ Μαντουέκε)

Άστον Βίλα-Μπέρνλι 3-2 (28΄ Μπέιλι, 42΄ Ντιαμπί, 89΄πεν. Ντάγκλας Λουίζ - 31΄ Αμντούνι, 71΄ Φόστερ)

Κρίσταλ Πάλας-Μπρέντφορντ 3-1 (14΄, 58΄ Ολίσε, 39΄ Εζε - 2΄ Λούις-Πότερ)

Μάντσεστερ Σίτι-Σέφιλντ Γιουν. 2-0 (14΄ Ρόδρι, 61΄ Αλβαρες)

Γουλβς-Έβερτον 3-0 (25΄ Κίλμαν, 53΄ Κούνια, 61΄ Ντόσον)

Νότιγχαμ Φόρεστ-Μάντσεστερ Γ. 2-1 (64΄ Ντομίνγκες, 82΄ Γκιμπς-Γουάιτ - 78΄ Ράσφορντ)

Φούλαμ-Άρσεναλ 2-1 (29΄ Χιμένες, 59΄ Ντε Κόρντοβα-Ριντ - 5΄ Σάκα)

Τότεναμ-Μπόρνμουθ 3-1 (9΄ Σαρ, 71΄ Σον, 80΄ Ριτσάρλισον - 84΄ Σκοτ)