Champions League: Στα προημιτελικά η Μπορούσια Ντόρτμουντ

Champions League: Νίκη 2-0 και πρόκριση για την Μπορούσια Ντόρτμουντ απέναντι στην PSV Αϊντχόφεν – Σάντσο και Ρόις οι σκόρερ.

Στα προημιτελικά του Champions League βρίσκεται η Μπορούσια Ντόρτμουντ. Οι Γερμανοί με αρκετό άγχος πήραν το εισιτήριο για την επόμενη φάση, επικρατώντας 2-0 της PSV Αϊντχόφεν στη ρεβάνς που έγινε στην έδρα τους. Το πρώτο παιχνίδι στην Ολλανδία είχε ολοκληρωθεί ισόπαλο 1-1.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο τέλος της αναμέτρησης. Όσο το 1-0 παρέμενε, η Αϊντχόφεν έχασε πολλές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα και να στείλει την πρόκριση στην παράταση.

Το σκορ άνοιξε στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης ο Σάντσο. Το 1-0 παρέμενε μέχρι το 90+5’ κι ενώ η PSV έχασε σημαντικές ευκαιρίες. Τελικά ο Μάρκο Ρόις διαμόρφωσε το τελικό 2-0, δίνοντας το εισιτήριο για τους «8» στην Μπορούσια.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Κόμπελ, Τζαν, Ζίλε, Χούμελς, Μάατσεν, Ότσκαν, Ζάμπιτσερ, Μάλεν, Μπραντ (58' Ενμέτσα), Σάντσο, Φίλκρουγκ

PSV ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ: Μπενίτες, Τέζε, Σχάουτεν, Μποσκάγλι, Ντεστ, Τιλ (46' Λοσάνο), Μάουρο Τζούνιορ, Φέρμαν, Μπακαγιόκο, Ντε Γιονγκ, Τίλμαν