ΣΠΟΡ

Βόλεϊ: Πήρε το ντέρμπι και την πρωτιά ο Παναθηναϊκός

Βόλεϊ: Οι «πράσινοι» επικράτησαν του Ολυμπιακού 3-1 σετ και με την «καθαρή» νίκη πήραν την πρωτιά και το αβαντάζ έδρας.

Σημαντική νίκη για τον Παναθηναϊκό στο πρωτάθλημα βόλεϊ των ανδρών. Οι «πράσινοι» φιλοξένησαν τον Ολυμπιακό και στο ντέρμπι αιωνίων επιβλήθηκαν με το «καθαρό» 3-1 σετ. Αποτέλεσμα που δίνει στο «τριφύλλι» το αβαντάζ έδρας, καθώς «σφράγισε» την πρωτιά στη Volley League.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο ασταμάτητος Ερνάντεζ, που έκανε εκπληκτικό παιχνίδι. Το ματς άρχισε με τους «πράσινους» να κατακτούν σχετικά εύκολα τα πρώτο σετ (25-19) όντας σε όλη τη διάρκειά του μπροστά.

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε στο δεύτερο σετ. Εκεί όπου το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι να ξεφύγουν οι «ερυθρόλευκοι» με 17-20. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και ισοφάρισε 23-23, αλλά με δύο πόντους των φιλοξενούμενων ήρθε το 1-1 (23-25).

«Κλειστό» ήταν και το τρίτο σετ που κρίθηκε στο τέλος του. Η διαφορά τριών πόντων των «πράσινων» εξανεμίστηκε, ο Ολυμπιακός έφτασε σε σετ μπολ (23-24), αλλά με σερί 3-0 και άσο του Πετρέα ο Παναθηναϊκός έκανε το 26-24 και το 2-1.

Η μεγάλη ανατροπή ήρθε στο τέταρτο σετ. Ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα έξι πόντων (13-19), αλλά οι γηπεδούχοι «απάντησαν» εμφατικά με σερί 6-0. Έχοντας την ψυχολογία πέρασαν μπροστά 22-20 και τελικά πήραν το σετ και τη νίκη με 25-23 για το 3-1!

Τα σετ: 25-19, 23-25, 26-24, 25-23