Στέφανος Τσιτσιπάς: Εντυπωσιακό ξεκίνημα στο Indian Wells – «Καθάρισε» τον Πούιγ σε 68 λεπτά (vids)

Στέφανος Τσιτσιπάς
AP Photo/Mark J. Terrill

Στέφανος Τσιτσιπάς: Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο μπήκε στο Indian Wells ο Έλληνας τενίστας, ο οποίος επικράτησε 2-0 σετ του Λούκας Πούιγ σε 68 λεπτά.

Ο Τσιτσιπάς επικράτησε με 6-3, 6-2 και πέρασε στον τρίτο γύρο του Masters της Καλιφόρνια.

Είναι η τρίτη φορά που θα βρεθεί στους «32» του Indian Wells, όπου είχε να νικήσει από τον Μάρτιο του 2022.

Ο Τσιτσιπάς κέρδισε το 92% των πόντων (22/24) πίσω από το πρώτο σερβίς, έχοντας και 10/17 στο δεύτερο. Επίσης, εκμεταλλεύτηκε τα 4 από τα 7 break points που είχε και γενικότερα, κυριάρχησε στο παιχνίδι, διατηρώντας και το αήττητο που έχει κόντρα στον Γάλλο.

Συγκεκριμένα, αυτή ήταν η τέταρτη νίκη του σε ισάριθμα ματς κόντρα στον Πούιγ, χωρίς μάλιστα να χάσει σετ. Επόμενος αντίπαλος για τον Έλληνα πρωταθλητή θα είναι ο Φράνσις Τιάφο.