Ελλάδα – Σερβία 64-71: Το πάλεψε η Εθνική, δεν έκανε την ανατροπή - Σε κακό επιθετικό βράδυ

Εθνική ομάδα

Εθνική Ελλάδας: Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα γνώρισε την ήττα 64-71 από τη Σερβία στην πρώτη ημέρα του τουρνουά Ακρόπολις.

Οι διεθνείς κατάφεραν να επιστρέψουν από το -15, αλλά δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ανατροπή, καθώς επιθετικά ήταν σε κακή ημέρα.

Οι Σέρβοι προηγήθηκαν 52-37, μετά τα μέσα της τρίτης περιόδου, αλλά η Εθνική δεν σταμάτησε να παλεύει και στηριζόμενη στην πολύ καλή άμυνα της, ισοφάρισε 59-59 στο 33ο λεπτό.

Στο φινάλε, όμως, μέτρησε το γεγονός ότι οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη δεν ήταν αποτελεσματικοί στην επίθεση. Κάπως έτσι ότι «έχτιζαν» στο πίσω μέρος του παρκέ, το «κατέστρεψαν» μπροστά, καθώς ολοκλήρωσαν το ματς με 15/40 δίποντα και 7/29 τρίποντα.

Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του οπαδού της ΑΕΚ, ο οποίος δολοφονήθηκε. Επίσης, τιμήθηκε η Εθνική Νέων, η οποία κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Eurobasket U20.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσολάκος, Σώμος, Τσιμπούρης
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-16, 35-39, 49-57, 64-71
ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Ουόκαπ (10ασ.), Ρογκαβόπουλος 19 (1τρ., 6ριμπ.), Λούντζης 5, Λαρεντζάκης, Μωραΐτης 2 (5ριμπ.), Αγραβάνης 1, Μποχωρίδης 2, Παπαγιάννης 6 (2), Παπαπέτρου 11 (1), Αντετοκούνμπο 7 (1), Μήτογλου 9 (2τρ., 10ριμπ.), Χατζηδάκης 2.
ΣΕΡΒΙΑ (Πέσιτς): Πετρούσεφ 5 (5ριμπ.), Γιόβιτς, Μπογκντάνοβιτς 15 (3τρ., 7ριμπ., 5 ασ.), Μαρίνκοβιτς, Ντόμπριτς 6, Ρίστιτς 11 (1), Γκούντουριτς 14 (2τρ., 7ριμπ.), Νέντοβιτς, Νταβίντοβατς, Αβράμοβιτς 6 (1), Μιλουτίνοφ 14 (12ριμπ.).