ΣΠΟΡ

Μαραθώνιος 2019: Δεύτερος γρηγορότερος Έλληνας όλων των εποχών ο «πράσινος» Κώστας Γκελαούζος!

INTIME NEWS

Μαραθώνιος 2019: Ο κορυφαίος Έλληνας μαραθωνοδρόμος και αθλητής του Παναθηναϊκού, Κώστας Γκελαούζος είχε τρομερή απόδοση - παρά τα δύσκολα καιρικά φαινόμενα - στον 37ο Αυθεντικό Μαραθώνιο και κατάφερε να τερματίσει τρίτος στην γενική κατάταξη του ΑΜΑ.

Μάλιστα, διένυσε την απόσταση σε 2.19.02 κι έγινε ο δεύτερος γρηγορότερος Έλληνας όλων των εποχών στην Αυθεντική Διαδρομή, πίσω από τον Νίκο Πολιά, που έχει το 2.17.56 από τους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας.

Δείτε φωτογραφίες στην παρακάτω gallery:

Την ίδια ώρα, ο Γκελαούζος κατέκτησε για τρίτη συνεχή χρονιά τον τίτλο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μαραθωνίου, με δεύτερο τον Παναγιώτη Καραϊσκο.

Από την πρώτη στιγμή, ο Έλληνας αθλητής είχε τη στήριξη των οπαδών του Παναθηναϊκού, καθώς σε αρκετά σημεία της διαδρομής υπήρχαν φίλοι του «τριφυλλιού» που τον αποθέωναν.

Νικητής στον 37ο Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας αναδείχθηκε ο 42χρονος Κενυάτης δρομέας Τζον Κιπκορί Κόμεν .

Ο αθλητής πέρασε τη γραμμή του τερματισμού στο Παναθηναϊκό Στάδιο σε χρόνο 2 ώρες, 16 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα.

Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο, επίσης Κενυάτης, Φελισιέν Μουχιτίρα με χρόνο 2:16.43.