SPORTS

Ολυμπιακοί Αγώνες 2012: Το πρόγραμμα των ελληνικών συμμετοχών
Σε Ολυμπιακούς ρυθμούς κινείται το Λονδίνο με την έναρξή των Αγώνων σήμερα το βράδυ στις 23.00.


Εκεί είναι στραμμένα και τα βλέμματα της χώρας μας, που περιμένει διακρίσεις από τους Έλληνες αθλητές, μετά το κακό ξεκίνημα με τον αποκλεισμό της Βούλας Παπαχρήστου και του Δημήτρη Χονδροκούκη.

Η αρχή των ελληνικών συμμετοχών γίνεται σήμερα, πριν καν την τελετή έναρξης, με την Ευαγγελία Ψάρρα στα προκριματικά της τοξοβολίας, το μεσημέρι στις 15:00 ώρα Ελλάδος

Την τελευταία ημέρα -Κυριακή 12 Αυγούστου-, η ελληνική παρουσία ολοκληρώνεται με τον Περικλή Ηλία στην ορεινή ποδηλασία (15:30 ώρα Ελλάδος).

Διαβάστε αναλυτικά τις ώρες διεξαγωγής όλων των αγωνισμάτων, όπου υπάρχει ελληνική συμμετοχή.

Παρασκευή 27/07

ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ

15:00 Προκριματικά: ατομικό (Γ) [Ευαγγελία Ψάρρα]

Σάββατο 28/07

ΕΝΟΡΓΑΝΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

13:00 Προκριματικά (Α) [Βασίλης Τσολακίδης, Βλάσης Μάρας]

17:30 Προκριματικά (Α) [Βασίλης Τσολακίδης, Βλάσης Μάρας]

22:00 Προκριματικά (Α) [Βασίλης Τσολακίδης, Βλάσης Μάρας]

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

12:00 Προκριματικά: 400μ μικτή ατομική (Α) [Γιάννης Δρυμωνάκος]

12:34 Προκριματικά: 100μ πεταλούδα (Γ) [Κριστέλ Βουρνά]

13:53 Προκριματικά: 100μ πρόσθιο (Α) [Παναγιώτης Σαμιλίδης]

14:11 Προκριματικά: 4x100μ ελεύθερο (Γ) [Νέρι Νιανγκουάρα, Νόρα Δράκου, Κριστέλ Βουρνά, Θεοδώρα Γιαρένη, Μάρθα Μάτσα]

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

14:00 Προκριματικά: δίκωπος (Α) [Απόστολος Γκουντούλας, Νίκος Γκουντούλας]

ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ

23:00 Προκριματικά (Γ): Μαρία Τσιαρτσιάνη/Βίκυ Αρβανίτη vs. Κουν/Τσούμκερ (Ελβετία)

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΔΡΟΜΟΥ

12:00 Αγώνας σε δημόσιο δρόμο (Α) [Γιάννης Ταμουρίδης]

Κυριακή 29/07

ΕΝΟΡΓΑΝΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

11:30 Προκριματικά (Γ) [Βάσω Μιλλούση]

13:15 Προκριματικά (Γ) [Βάσω Μιλλούση]

16:45 Προκριματικά (Γ) [Βάσω Μιλλούση]

18:30 Προκριματικά (Γ) [Βάσω Μιλλούση]

22:00 Προκριματικά (Γ) [Βάσω Μιλλούση]

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

14:00 Finn (Α) [Γιάννης Μιτάκης]

15:35 Star (Α) [Αιμίλιος Παπαθανασίου, Αντώνης Τσότρας]

ΚΑΝΟΕ - ΚΑΓΙΑΚ ΣΛΑΛΟΜ

15:30 Προκριματικά: C1 (Α) [Χρήστος Τσακμάκης]

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

13:00 Προκριματικά: 100μ ύπτιο (Α) [Άρης Γρηγοριάδης]

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

12:40 Προκριματικά: διπλό σκιφ ελαφρών βαρών (Γ) [Αλεξάνδρα Τσιάβου, Χριστίνα Γιαζιτζίδου]

13:10 Προκριματικά: διπλό σκιφ ελαφρών βαρών (Α) [Λευτέρης Κόνσολας, Παναγιώτης Μαγδάνης]

ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

15:30 2ος γύρος: μονό (Α) [Καλλίνικος Κρεάνγκα]

17:30 2ος γύρος: μονό (Α) [Παναγιώτης Γκιώνης]

ΠΟΛΟ

12:00 Προκριματικά (Α): Ελλάδα - Κροατία

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

11:00 Προκριματικά: αεροβόλο πιστόλι 10μ (Γ) [Αθηνά Δούκα]

Δευτέρα 30/07

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

14:00 49er (Α) [Διονύσης Δήμου, Μιχάλης Πατεινιώτης]

14:00 Laser (Α) [Βαγγέλης Χειμώνας]

14:05 Laser Radial (Γ) [Άννα Αγραφιώτη]

16:00 Finn (Α) [Γιάννης Μιτάκης]

16:05 Star (Α) [Αιμίλιος Παπαθανασίου, Αντώνης Τσότρας]

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

12:21 Προκριματικά: 200μ πεταλούδα (Α) [Στέφανος Δημητριάδης, Γιάννης Δρυμωνάκος]

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

12:40 Προκριματικά: τετράκωπος (Α) [Στέργιος Παπαχρήστος, Γιάννης Τσίλης, Γιώργος Τζιάλλας, Γιάννης Χρήστου]

ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ

18:30 Προκριματικά (Γ): Μαρία Τσιαρτσιάνη/Βίκυ Αρβανίτη vs. Βάσινα/Βοζακόβα (Ρωσία)

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

11:00 Προκριματικά: σκιτ (Α) [Ευθύμης Μίτας]

12:00 Προκριματικά: σκιτ (Α) [Νίκος Μαυρομάτης]

ΤΖΟΥΝΤΟ

11:30 Γύρος των "32": -57κ (Γ) [Ιουλιέτα Μπουκουβάλα]

Τρίτη 31/07

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

14:00 49er (Α) [Διονύσης Δήμου, Μιχάλης Πατεινιώτης]

14:00 Finn (Α) [Γιάννης Μιτάκης]

14:00 RS:X (Α) [Βύρων Κοκκαλάνης]

14:00 Laser Radial (Γ) [Άννα Αγραφιώτη]

14:05 Star (Α) [Αιμίλιος Παπαθανασίου, Αντώνης Τσότρας]

16:00 RS:X (Γ) [Αγγελική Σκαρλάτου]

16:00 Laser (Α) [Βαγγέλης Χειμώνας]

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

12:00 Προκριματικά: 100μ ελεύθερο (Α) [Κρίστιαν Γκολομέεβ]

12:40 Προκριματικά: 200μ πρόσθιο (Α) [Παναγιώτης Σαμιλίδης]

ΠΟΛΟ

17:30 Προκριματικά (Α): Ελλάδα - Ιταλία

Τετάρτη 01/08

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

14:00 49er (Α) [Διονύσης Δήμου, Μιχάλης Πατεινιώτης]

14:00 RS:X (Α) [Βύρων Κοκκαλάνης]

14:00 Laser Radial (Γ) [Άννα Αγραφιώτη]

14:05 Laser (Α) [Βαγγέλης Χειμώνας]

16:00 RS:X (Γ) [Αγγελική Σκαρλάτου]

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

12:00 Προκριματικά: 100μ ελεύθερο (Γ) [Νέρι Νιανγκουάρα]

13:06 Προκριματικά: 200μ μικτή ατομική (Α) [Ανδρέας Βαζαίος]

ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ

11:00 Προκριματικά (Γ): Μαρία Τσιαρτσιάνη/Βίκυ Αρβανίτη vs. Τζανγκ Ξι/Ξούε (Κίνα)

ΞΙΦΑΣΚΙΑ

16:10 Γύρος των "32": σπάθη ατομικό (Γ) [Βάσω Βουγιούκα]

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΔΡΟΜΟΥ

16:15 Ατομική χρονομέτρηση (Α) [Γιάννης Ταμουρίδης]

ΤΖΟΥΝΤΟ

11:30 Γύρος των "32": 90κ (Α) [Ηλίας Ηλιάδης]

Πέμπτη 02/08

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

14:00 49er (Α) [Διονύσης Δήμου, Μιχάλης Πατεινιώτης]

14:00 470 (Α) [Παναγιώτης Καμπουρίδης, Στάθης Παπαδόπουλος]

14:00 Finn (Α) [Γιάννης Μιτάκης]

14:05 Star (Α) [Αιμίλιος Παπαθανασίου, Αντώνης Τσότρας]

16:00 RS:X (Γ) [Αγγελική Σκαρλάτου]

18:00 RS:X (Α) [Βύρων Κοκκαλάνης]

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

12:00 Προκριματικά: 50μ ελεύθερο (Α) [Γιάννης Καλάργαρης]

13:14 Προκριματικά: 100μ πεταλούδα (Α) [Στέφανος Δημητριάδης]

ΠΟΛΟ

13:20 Προκριματικά (Α): Καζαχστάν - Ελλάδα

Παρασκευή 03/08

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

14:00 Finn (Α) [Γιάννης Μιτάκης]

14:00 Laser (Α) [Βαγγέλης Χειμώνας]

14:05 Star (Α) [Αιμίλιος Παπαθανασίου, Αντώνης Τσότρας]

14:05 470 (Α) [Παναγιώτης Καμπουρίδης, Στάθης Παπαδόπουλος]

15:30 49er (Α) [Διονύσης Δήμου, Μιχάλης Πατεινιώτης]

15:35 Laser Radial (Γ) [Άννα Αγραφιώτη]

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

12:00 Προκριματικά: 50μ ελεύθερο (Γ) [Νέρι Νιανγκουάρα, Νόρα Δράκου]

ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

21:00 1ος γύρος: ομαδικό (Α) [Καλλίνικος Κρεάνγκα, Παναγιώτης Γκιώνης]

ΣΤΙΒΟΣ

12:00 Προκριματικά: σφαιροβολία (Α) [Μιχάλης Σταματόγιαννης]

12:05 Έπταθλο (Γ): 100μ εμπόδια [Σοφία Υφαντίδου]

12:25 Προκριματικά: τριπλούν (Γ) [Αθανασία Πέρρα, Νίκη Πανέττα]

13:15 1ος γύρος: 400μ εμπόδια (Α) [Περικλής Ιακωβάκης]

13:15 Έπταθλο (Γ): ύψος [Σοφία Υφαντίδου]

13:20 Προκριματικά: σφυροβολία (Α) [Αλέξανδρος Παπαδημητρίου]

21:00 Έπταθλο (Γ): σφαιροβολία [Σοφία Υφαντίδου]

21:05 1ος γύρος: 100μ (Γ) [Μαρία Μπελιμπασάκη]

21:50 Προκριματικά: μήκος (Α) [Λούης Τσάτουμας]

22:45 Έπταθλο (Γ): 200μ [Σοφία Υφαντίδου]

Σάββατο 04/08

ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ

17:30 Γκρουπ Β: 94κ (Α) [Δαυίδ Καβελασβίλι]

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

14:00 Laser (Α) [Βαγγέλης Χειμώνας]

14:00 RS:X (Γ) [Αγγελική Σκαρλάτου]

14:05 Laser Radial (Γ) [Άννα Αγραφιώτη]

16:00 470 (Α) [Παναγιώτης Καμπουρίδης, Στάθης Παπαδόπουλος]

16:00 RS:X (Α) [Βύρων Κοκκαλάνης]

ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

12:00 1ος γύρος: ομαδικό (Α) [Καλλίνικος Κρεάνγκα, Παναγιώτης Γκιώνης]

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΠΙΣΤΑΣ

12:00 Προκριματικά: σπριντ (Α) [Ζαφείρης Βολικάκης]

ΠΟΛΟ

16:10 Προκριματικά (Α): Ελλάδα - Ισπανία

ΣΤΙΒΟΣ

12:05 Έπταθλο (Γ): μήκος [Σοφία Υφαντίδου]

12:20 Προκριματικά: επί κοντώ (Γ) [Νικόλ Κυριακοπούλου, Κατερίνα Στεφανίδη, Στέλλα - Ηρώ Λεδάκη]

13:40 Έπταθλο (Γ): ακοντισμός [Σοφία Υφαντίδου]

19:00 20χλμ βάδην (Α) [Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ]

22:35 Έπταθλο (Γ): 800μ [Σοφία Υφαντίδου]

Κυριακή 05/08

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

14:00 49er (Α) [Διονύσης Δήμου, Μιχάλης Πατεινιώτης]

14:00 RS:X (Γ) [Αγγελική Σκαρλάτου]

15:00 Αγώνας μεταλλίων: Star (Α) [Αιμίλιος Παπαθανασίου, Αντώνης Τσότρας]

16:00 Αγώνας μεταλλίων: Finn (Α) [Γιάννης Μιτάκης]

16:00 RS:X (Α) [Βύρων Κοκκαλάνης]

ΣΤΙΒΟΣ

13:00 Μαραθώνιος (Γ) [Κωνσταντίνα Κεφαλά]

21:05 Προκριματικά: ύψος (Α) [Κώστας Μπανιώτης]

ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

17:00 Ντουέτο: τεχνικό πρόγραμμα [Δέσποινα Σολωμού, Ευαγγελία Πλατανιώτη]

Δευτέρα 06/08

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

14:00 470 (Α) [Παναγιώτης Καμπουρίδης, Στάθης Παπαδόπουλος]

15:00 Αγώνας μεταλλίων: Laser Radial (Γ) [Άννα Αγραφιώτη]

16:00 Αγώνας μεταλλίων: Laser (Α) [Βαγγέλης Χειμώνας]

17:00 49er (Α) [Διονύσης Δήμου, Μιχάλης Πατεινιώτης]

ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ

21:00 Προκριματικά: αναπηδητήρας 3μ (Α) [Στέφανος Παπαρούνας]

ΠΟΛΟ

13:20 Προκριματικά (Α): Ελλάδα - Αυστραλία

ΣΤΙΒΟΣ

21:20 1ος γύρος: 200μ (Γ) [Μαρία Μπελιμπασάκη]

ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

17:00 Ντουέτο: ελεύθερο πρόγραμμα [Δέσποινα Σολωμού, Ευαγγελία Πλατανιώτη]

Τρίτη 07/08

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

14:00 470 (Α) [Παναγιώτης Καμπουρίδης, Στάθης Παπαδόπουλος]

15:00 Αγώνας μεταλλίων: RS:X (Α) [Βύρων Κοκκαλάνης]

16:00 Αγώνας μεταλλίων: RS:X (Γ) [Αγγελική Σκαρλάτου]

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΠΙΣΤΑΣ

12:00 1ος γύρος: κέιριν (Α) [Χρήστος Βολικάκης]

ΣΤΙΒΟΣ

12:00 Προκριματικά: ακοντισμός (Γ) [Σάβα Λίκα]

12:10 1ος γύρος: 110μ εμπόδια (Α) [Κώστας Δουβαλίδης]

13:50 1ος γύρος: 200μ (Α) [Λυκούργος Τσάκωνας]

Τετάρτη 08/08

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

15:00 Αγώνας μεταλλίων: 49er (Α) [Διονύσης Δήμου, Μιχάλης Πατεινιώτης]

ΣΤΙΒΟΣ

12:00 Προκριματικά: επί κοντώ (Α) [Κώστας Φιλιππίδης]

13:35 1ος γύρος: 800μ (Γ) [Ελένη Φιλάνδρα]

21:05 Προκριματικά: ακοντισμός (Α) [Σπύρος Λεμπέσης]

Πέμπτη 09/08

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

15:00 Αγώνας μεταλλίων: 470 (Α) [Παναγιώτης Καμπουρίδης, Στάθης Παπαδόπουλος]

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ ΑΝΟΙΧΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ

14:00 Τελικός: 10χλμ (Γ) [Μαριάννα Λυμπερτά]

ΠΑΛΗ

15:00 Προκριματικά: 55κ ελευθέρα (Γ) [Μαρία Πρεβολαράκη]

ΡΥΘΜΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

16:50 Προκριματικά: ανσάμπλ [Βούλα Σαμαρά, Μαριάνθη Ζαφειρίου, Ελένη Δόικα, Βασιλεία Ζάχου, Ευδοκία Λουγκάγκου, Αλεξία Κυριαζή]

ΣΤΙΒΟΣ

11:30 Προκριματικά: ύψος (Γ) [Αντωνία Στεργίου]

Παρασκευή 10/08

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ ΑΝΟΙΧΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ

14:00 Τελικός: 10χλμ (Α) [Σπύρος Γιαννιώτης]

ΠΑΛΗ

15:00 Προκριματικά: 74κ ελευθέρα (Α) [Όλεγκ Μοτσάλιν]

ΡΥΘΜΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

16:50 Προκριματικά: ανσάμπλ [Βούλα Σαμαρά, Μαριάνθη Ζαφειρίου, Ελένη Δόικα, Βασιλεία Ζάχου, Ευδοκία Λουγκάγκου, Αλεξία Κυριαζή]

Σάββατο 11/08

ΣΤΙΒΟΣ

11:00 Τελικός: 50χλμ βάδην (Α) [Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ]

19:00 Τελικός: 20χλμ βάδην (Γ) [Δέσποινα Ζαπουνίδου]

ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ

11:15 Προκριματικά: +80κ (Α) [Αλέξανδρος Νικολαΐδης]

Κυριακή 12/08

ΟΡΕΙΝΗ ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

15:30 Τελικός (Α) [Περικλής Ηλίας]

ΣΤΙΒΟΣ

13:00 Μαραθώνιος (Α) [Κώστας Πούλιος]

Το παρόν διαδικτυακό μέσο ουδεμία ευθύνη εκ του νόμου φέρει περί των επωνύμων ή ανωνύμων σχολίων που φιλοξενεί. Σε περίπτωση που θεωρείτε πως θίγεστε από κάποιο εξ αυτών, επικοινωνήστε μέσω της φόρμας επικοινωνίας έτσι ώστε να αφαιρεθεί.

  1. Σχορτσανίτης: «Δεν άντεξα, θόλωσα» Σχορτσανίτης: «Δεν άντεξα, θόλωσα»

    Στην πειθαρχική επιτροπή της λίγκας του Ισραήλ απολογήθηκε ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης λίγες μέρες μετά την πρόκριση της Μακάμπι Τελ Αβίβ στο Final 4 του Μιλάνο.

    SPORTS 25/04/2014 02:02
  2. Γιουρόπα Λιγκ: Προβάδισμα για Σεβίλη και Μπενφίκα Γιουρόπα Λιγκ: Προβάδισμα για Σεβίλη και Μπενφίκα

    Η πρώτη πράξη ολοκληρώθηκε. Σεβίλλη και Mπενφίκα πήραν σαφές προβάδισμα για πρόκριση στον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ, ωστόσο όλα θα κριθούν στους επαναληπτικούς αγώνες σε Βαλένθια και Τορίνο αντίστοιχα.

    SPORTS 24/04/2014 23:55
  3. Ολυμπιακός: Νέο πρόστιμο για τις κροτίδες Ολυμπιακός: Νέο πρόστιμο για τις κροτίδες

    Το χέρι στην τσέπη θα βάλουν και πάλι οι διοικούντες τον Ολυμπιακό, πληρώνοντας για τη συμπεριφορά των οπαδών τους.

    SPORTS 24/04/2014 23:25
  4. Εργοτέλης: Χειρουργήθηκε ο Ιμπραΐμ Εργοτέλης: Χειρουργήθηκε ο Ιμπραΐμ

    Άτυχος στάθηκε ο Αμπντισαλάμ Ιμπραΐμ, καθώς αντί να ενσωματωθεί στον Ολυμπιακό μετά το πέρας του δανεισμού του στον Εργοτέλη, υποβλήθηκε σε χειρουργική επέμβαση.

    SPORTS 24/04/2014 22:50
  5. ΠΑΟΚ: Απολογείται τη Δευτέρα ΠΑΟΚ: Απολογείται τη Δευτέρα

    Τη Δευτέρα (28/4) στις 14:00 κλήθηκε σε απολογία από την πειθαρχική επιτροπή της ΕΠΟ ο ΠΑΟΚ, για τα όσα έγιναν στον ημιτελικό του Κυπέλλου με τον Ολυμπιακό τη Μ. Τετάρτη.

    SPORTS 24/04/2014 22:18

open

Close

Newsbomb.gr © 2010 - 2014 - All Rights Reserved | Επικοινωνία | Σχετικά με Εμάς | Όροι Χρήσης | Sitemap
Monetized by DPG DIGITAL MEDIA
Βάλε το e-mail σου και κάνε click για να λαμβάνεις αποκλειστική ενημέρωση για τα πιο σημαντικά νέα, δώρα και διαγωνισμούς των websites που διαφημίζει η DPG DIGITAL MEDIA.