ΚΟΣΜΟΣ

Θρήνος στον παγκόσμιο αθλητισμό: Νεκρός πασίγνωστος Ολυμπιονίκης σε ηλικία 36 ετών (pics)

Σε ηλικίας μόλις 36 ετών.

Συγκλονισμένη είναι η κοινότητα του τζούντο από την τραγική είδηση για το θάνατο του διάσημου Ολυμπιονίκη.

Στέφθηκε πρωταθλητής κόσμου το 2005 στο Κάιρο, αλλά και πρωταθλητής κόσμου την επόμενη χρονιά στο Τάμπερε. Από τα μεγαλύτερα ονόματα του τζούντο, ήταν κάτοχος έξι μεταλλίων σε Παγκόσμια και Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα όλων των ηλικιακών κατηγορία από το 2005.

Μάλιστα, είναι ο τελευταίος εκπρόσωπος της Μ. Βρετανίας που κατέκτησε χρυσό μετάλλιο σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα και μόλις ο τρίτος άνδρας από την «Γηραιά Αλβιόνα» που ανεβαίνει στην κορυφή του βάθρου των νικητών.

Από την ηλικία των 15 ετών ήταν κάτοχος μαύρης ζώνης. Διακρινόταν για το πείσμα και την αγωνιστικότητά του μέσα στα τατάμι. Ήταν παντρεμένος και είχε έναν γιο.