ΚΟΜΜΑΤΑ

Φρέσκα πρόσωπα, δοκιμασμένα επώνυμα στα ψηφοδέλτια της Ν.Δ.

Φρέσκα πρόσωπα, δοκιμασμένα επώνυμα στα ψηφοδέλτια της Ν.Δ.

Γεμάτα γόνους πολιτικών οικογενειών θα είναι για ακόμη μια φορά τα ψηφοδέλτια της ΝΔ.

Επώνυμα με βαρύ πολιτικό παρελθόν δε θα λείψουν, με πιο τρανταχτή την πιθανότατη υποψηφιότητα του γιου του αντιπροέδρου του κόμματος Σταύρου Δήμα, Χρήστου, που αναμένεται να πολιτευθεί στην Κόρινθο.

Ένας ακόμη Καραμανλής, Κώστας κι αυτός, θα βρεθεί στα ψηφοδέλτια του κόμματος και μάλιστα στις Σέρρες. Πρόκειται για τον υιό του Αχιλλέα Καραμανλή, Κώστα.

Στα Τρίκαλα θα πολιτευθεί ο Κώστας Σκρέκας, γιος του νυν βουλευτή Θεόδωρου Σκρέκα.

Στην Καρδίτσα θα κατέλθει ο τρίτος ξάδερφος του πρώην προέδρου της Βουλής Δημήτρη Σιούφα, Παύλος. Στην ίδια περιφέρεια θα πολιτευθεί και ο Γιώργος Αναγνωστόπουλος, γιος του πρώην υπουργού Θεόδωρου Αναγνωστόπουλου.

Στην Κέρκυρα θα είναι υποψήφιος ο Στέφανος Γκίκας, γιος του πρώην βουλευτή Σωτήρη Γκίκα.

Πιθανή θεωρείται για πολλούς και η κατάληψη μιας θέσης στα ψηφοδέλτια της Α' Αθήνας από τον Διονύση Παπαδόγγονα, γιο του Αλέξανδρου Παπαδόγγονα, αλλά και του Ασημάκη Φωτόπουλου, γιου του Χρήστου, στην Αιτωλοακαρνανία.

Στην Α' Θεσσαλονίκης θα συναντήσουμε, όπως όλα δείχνουν, την κόρη του πρώην υπουργού Γιώργου Σαλαγκούδη, Ανθή, ενώ νοτιότερα, στο Ρέθυμνο, θα δοκιμάσει την τύχη του ο ανιψιός του πρώην υπουργού Γιάννη Κεφαλογιάννη, που φέρει το ίδιο όνομα, καλύπτοντας έτσι το κενό της ξαδέρφης του Όλγας, που μετακόμισε στην Α' Αθηνών.

Τα ψηφοδέλτια θα φιλοξενούν βεβαίως και πλήθος νυν βουλευτών αλλά και νέα πρόσωπα, σε ποσοστό τουλάχιστον 50%, σύμφωνα με τον αρχικό στόχο.

Οι πιθανότεροι υποψήφιοι:

Α' Αθήνας: Δημήτρης Αβραμόπουλος, Φωτεινή Πιπιλή, Προκόπης Παυλόπουλος, Νικήτας Κακλαμάνης, Όλγα Κεφαλογιάννη, Ανδρέας Ψυχάρης, Ευγενία Τσουμάνη-Σπέντζα, Νότης Μηταράκης, Βασίλης Κικίλιας, Μανώλης Αγγελάκας, Μανώλης Μαυρομάτης, Γιάννης Κοραχάης.

Β' Αθήνας: Άρης Σπηλιωτόπουλος, Κωστής Χατζηδάκης, Βαγγέλης Μεϊμαράκης, Κυριάκος Μητσοτάκης, Γεράσιμος Γιακουμάτος, Πάνος Παναγιωτόπουλος, Γιάννης Παπαθανασίου, Βύρων Πολύδωρας, Μιλτιάδης Βαρβιτσιώτης, Αργύρης Ντινόπουλος, Ευάγγελος Αντώναρος, Θανάσης Γιαννόπουλος, Βασιλική Τζότζολα, Γρηγόρης Ζαφειρόπουλος, Άδωνις Γεωργιάδης, Κατερίνα Παπακώστα, Νίκος Κωστόπουλος, Άννα Καραμανλή, Δημήτρης Κούκης, Τάνια Ιακωβίδου, Λευτέρης Ζαγορίτης, Αντώνης Αντωνιάδης, Χρήστος Αξελός, Γιώργος Βερναδάκης.

Περιφέρεια Αττικής: Πέτρος Δούκας, Μάκης Βορίδης, Πάνος Λειβαδάς, Μάκης Γάκης, Στέφανος Αγιάσογλου Θανάσης Κατσιγιάννης, Θανάσης Μπούρας, Νίκος Καντερές.

Α' Πειραιά: Κωνσταντίνος Αρβανιτόπουλος, Σπύρος Σπυρίδων, Κώστας Κατσαφάδος.

Β' Πειραιά: Γιάννης Τραγάκης, Αναστάσης Νεράτζης, Φαήλος Κρανιδιώτης, Γιάννης Κουράκος, Βασίλης Βουγιουκλάκης.

Α' Θεσσαλονίκης: Κώστας Καραμανλής, Γιάννης Ιωαννίδης, Σταύρος Καλαφάτης, Έλενα Ράπτη, Στράτος Σιμόπουλος, Δημήτρης Πανοζάχος, Άρτεμις Διαλυνά, Παναγιώτης Κοκκόρης, Παντελής Καζατζίδης, Νίκος Βεζυρτζής, Κώστας Μαργαρίτης.

Β' Θεσσαλονίκης: Θόδωρος Καράογλου, Σάββας Αναστασιάδης, Γιάννης Παλαιστής, Πόπη Καλαϊτζή, Αδάμ Ρεγκούζας, Παντελής Τσακίρης, Εύα Πατούσα.