Basket League – ΑΕΚ: Ένα ξέσπασμα ήταν αρκετό για το 7-0!

Basket League: Η ΑΕΚ επικράτησε 84-67 του Άρη στο ΟΑΚΑ και παρέμεινε αήττητη στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι «κιτρινόμαυροι» πανηγύρισαν την έβδομη νίκη τους σε ισάριθμα ματς την τρέχουσα σεζόν στη Basket League κι επέκτειναν το αήττητο σερί τους στους 22 αγώνες! Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν στο ξεκίνημα, αλλά ένα ξέσπασμα στο δεύτερο δεκάλεπτο έφτανε για την ΑΕΚ, ώστε να απλοποιήσει τα πράγματα.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου με σερί 16-0, μετέτρεψε το 22-27 σε 38-27 κι από εκεί και πέρα είχαν τον απόλυτο έλεγχο και προηγήθηκαν 58-40 στην τρίτη περίοδο. Οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι έπαιξαν δίχως τους Ντραγκίσεβιτς και Μιλόσεβιτς δεν είχαν λύσεις και δυνάμεις για να απειλήσουν με... επιστροφή.

Τα παραπάνω αποτυπώνονται κι από τη διαφορά στους πόντους μέσα από το «ζωγραφιστό», με την ΑΕΚ να έχει 22 περισσότερους (46-24).