Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Στον τελικό η Team USA - «Διέλυσε» την Αυστραλία (video)

Με 23 πόντους του Κέβιν Ντουράντ
AP Photo/Charlie Neibergall

Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Αν και βρέθηκε στο -15 στα μισά της δεύτερης περιόδου, η Αμερική πήρε... μπρος και κατάφερε να πάρει τη νίκη επί της Αυστραλίας (97-78) και μαζί την πρόκριση στον τελικό των Αγώνων.

Το «παρών» στον μεγάλο τελικό του Ολυμπιακού τουρνουά θα δώσουν οι Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής μετά τη νίκη 97-78 επί της Αυστραλίας στον πρώτο ημιτελικό.

Η Team USA αντιμετώπισε τρομερά προβλήματα στο πρώτο ημίχρονο ή για να ακριβολογούμε οι Αυστραλοί ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο… μισό του ημιτελικού, φτάνοντας στο +15 (41-26) στα μισά της δεύτερης περιόδου. Όμως, αυτό ήταν και το «καμπανάκι» για την ομάδα του Γκρεγκ Πόποβιτς.

Οι Αμερικάνοι αποφάσισαν να παίξουν άμυνα και μ’ ένα επιμέρους 16-2 έκλεισαν το ημίχρονο στο -1 (43-42). Όμως, στην αρχή του δεύτερου μέρους, στο τρίτο δεκάλεπτο, η Team USA έδειξε πως δεν είχε καμία διάθεση για να αμφισβητηθεί. Με σκορ 32-10 έφτασε τη διαφορά στο +21 (74-53), με αποτέλεσμα να μετατραπεί σε τυπική διαδικασία η τελευταία περίοδος.

Κορυφαίος για τους Αμερικάνους ήταν και πάλι ο Κέβιν Ντουράντ που σημείωσε 23 πόντους και κατέβασε 9 ριμπάουντ, ενώ τον ακολούθησε με 20 πόντους ο Ντέβιν Μπούκερ. Για την Αυστραλία, ο Πάτι Μιλς είχε 15 πόντους με άσχημα ποσοστά, ενώ 11 πόντους πρόσθεσε ο Τζοκ Λαντέιλ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-24, 42-45, 74-55, 97-78.

ΗΠΑ: Τζόνσον, ΛαΒιν 9 (1), Λίλαρντ 5, Ντουράντ 23 (9/12 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ), Μίντλετον 11 (1), Γκραντ, Τέιτουμ 9 (0/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα), ΜακΓκι 2, Χόλιντεϊ 11 (8 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Αντεμπάγιο 3 (8 ριμπάουντ), Γκριν 2, Μπούκερ 20 (4/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/3 βολές).

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ: Γκούλντινγκ 8 (2), Μιλς 15 (2/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ασίστ), Γκριν, Ίνγκλες 9 (2), Ντελαβεντόβα, Σόμπεϊ 5 (1), Ταϊμπούλ 6, Έξουμ 14 (2), Λάνταλ 11 (6 ριμπάουντ), Ριθ 2, Κέι 7 (1).